Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin, Erbil'de başkonsolosluk açtı

  AA
  30 Aralık 2014 - 16:52Son Güncelleme : 30 Aralık 2014 - 16:55

  Çin Halk Cumhuriyeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde başkonsolosluk açtı.

  Açılış dolayısıyla Divan Otel'de düzenlenen törende konuşan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Çin'in ekonomisiyle dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

  Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üyesi olan Çin'in, uluslararası siyasette önemli bir yere sahip olduğunu belirten Barzani, Çin ile bugüne kadar her konuda iyi ilişkiler kurduklarını kaydetti.

  Barzani, söz konusu ilişkilerin gelişmesini istediklerini dile getirerek, "Çin'in, Erbil'de konsolosluk açması, Kürdistan bölgesiyle kuracağı kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilerin başlangıcıdır" dedi.

  Barzani, içinde bulundukları krizden çıkmak ve Irak'taki 2 milyon sığınmacıya yardım için Çin'den daha fazla destek beklediklerini ifade etti.

  Irak'taki çatışmalara da değinen Barzani, terör örgütü IŞİD'in birçok cephede kaybettiğini belirterek, "Bize maddi ve manevi destek veren bütün ülkelere teşekkür ediyoruz. Havadan verilen destek, çatışmalarda Peşmergeyi güçlendirdi. Çin'in de diğer ülkeler gibi bize yardım etmesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

  Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Jang Min da Erbil'de başkonsolosluğun açılmasıyla Çin-Kürt Bölgesel Yönetimi ilişkilerinin güçleneceğini vurguladı.

  Çin ile Irak arasındaki ticaret hacminin 2013 yılında 25 milyar dolara yükseldiğini aktaran Min, bu rakamın artmasını beklediklerini söyledi. Min, ayrıca ülkesinin, Irak'taki sığınmacılara şimdiye kadar 10 milyon dolarlık insani yardımda bulunduğunu kaydetti.

  Konuşmaların ardından Başbakan Barzani ve Jang Min, "Çin Halk Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosluğu" ibaresinin yazılı olduğu kürsü üzerindeki örtüyü kaldırarak sembolik açılışı gerçekleştirdi. Konsolosluğun ofis kurulana kadar bir süre Divan Otel'de hizmet vereceği öğrenildi.

  Törene IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi ve Celal Talabani'nin eşi Hero İbrahim Ahmet ve yabancı ülke temsilcileriyle diğer yetkililer katıldı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı