Ege Haberleri

EGE

  Çin’e tütün seferi

  Hürriyet Haber
  22 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 21 Nisan 2009 - 19:26

  Bir milyarı aşan nüfusu ile dünyanın en büyük tütün ve sigara pazarı olan Çin, Türk tütününün hedef pazarı oldu. İTO, Ege tütünü satmak için harekete geçti.

  İZMİR Ticaret Odası, dünyanın en büyük sigara üreticisi ve tüketicisi olan Çin’e Ege tütünü ihraç etmek için kolları sıvadı. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Çin’in Türk tütünü için çok önemli bir pazar olduğunu belirterek, 9-16 Mayıs arasında yapmayı planladıkları geziye İzmir Valisi Cahit Kıraç, tütün sektörünü temsilen Gürel Grubu Başkan Vekili İlhan Gürel, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ergüder Can ve İTO Genel Sekreteri Adnan Yıldırım’ın katılacağını açıkladı.

  Şirketlerle görüşüyoruz

  Bugüne kadar mavi küf hastalığı ve çeşitli nedenlerle Çin’e ürün satamayan tütün sektörü adına bu pazarın kapılarını aralamak için düğmeye bastıklarını anlatan Demirtaş, “Pekin’de Türk tütününün ihracatı konusunda görüşmeler var. Ege tütününün Çin’deki sigara üretiminde kullanımının artırılması hedefleniyor. Bu amaçla Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü’nden bir yetkilinin heyette bulunması için de girişimlerimiz sürüyor. Çin Kalite, Gözetim, Denetim ve Karantina Genel İdaresi, Çin Devlet Tütün Tekel İdaresi, Çin Tütün Uluslararası Ticaret Şirketi ve Çin Ulusal Tütün Şirketi ile görüşmeler planlıyoruz” diye konuştu.

  100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPARIZ

  600 milyon dolarlık ihracat yapan Ege Tütün ve Tütün Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Başkan Vekili Noyan Gürel de, gezinin büyük önemi olduğunu dile getirdi. Gürel, “Dünyanın en büyük potansiyelini barındıran Çin’e ihracat açısından bizim problemimiz yok. Ama onlar açısından bazı teknik engeller var. Bu hassas konular üzerinde çalışıyoruz. Bu engeller aşılırsa, Çin’e 100 milyon doların üzerinde Ege tütünü ihraç edebiliriz” dedi. Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman tütün sektörünün yeterli şekilde desteklenmemesi nedeniyle Çinlilerin Türk tütünü üretmeye başladığını savundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı