Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin Devlet Başkanı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde

  Hürriyet Haber
  25.08.2009 - 18:02 | Son Güncelleme: 25.08.2009 - 18:02

  Devlet medyası, devlet başkanının bu gezisini tamamladıktan sonra duyurdu. Çin Merkezi Televizyonu CCTV, Hu'nun etnik gruplardan vatandaşları ve yerel halkı ziyaret ettiğini, fabrikalarda incelemelerde bulunduğunu ve askeri birliklere hitaben konuşma yaptığını gösteren görüntüler yayımladı.

  "Müreffeh ve uyumlu bir Sincan'ın inşasının hızlandırılması gerektiğini" ifade eden Hu, asker ve polislere hitaben "bölgede öncelikli görevin istikrarın sağlanması olduğunu" söyledi.

  Hu, gezisinin son gününde bölge yöneticilerinin katıldığı toplantıda, Urumçi'de 5 Temmuzda meydana gelen şiddet ve sabotaj olayının, yurt içinde ve dışındaki terörizm, bölücük ve kökten dincilikten oluşan "Üç Kötü Güç" tarafından planlanıp organize edilen, suç niteliğindeki bir olay olduğunu savundu.

  Hu, bu olayların çeşitli milliyetlere mensup olan halka büyük can ve mal kaybı yaşattığı gibi, toplumun istikrarını bozduğunu ileri sürdü. Bölücü güçlerin girişimlerinin mutlaka başarısızlığa uğrayacağının olgularla kanıtlandığını iddia eden Hu, "olayların bölgede reform ve gelişme yolunda olan genel istikrarlı durum ile bölgede yaşayan farklı milliyetlere mensup olan halkın müreffeh ve uyumlu bir Sincan inşa etme yönündeki kararlılığını sarsamayacağını" belirtti.

  Urumçi'de 5 Temmuzda çıkan olaylar üzerine yurt dışı gezisini yarıda kesip ülkeye dönen Devlet başkanı Hu, merkezi yönetimin Sincan'ın ekonomik ve toplumsal gelişmesine önceden olduğu gibi, gelecekte de büyük destek vereceğini yineledi.

  Olaylarda resmi açıklamalara göre 197 kişi ölmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı