Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin’den son dört ayda 3’üncü faiz artırımı geldi

  AFP
  09.02.2011 - 13:56 | Son Güncelleme: 09.02.2011 - 09:20

  Çin Merkez Bankası, yüksek enflasyonun sosyal huzursuzluk yaratmasını engellemek için Salı günü faizleri artırma kararı aldı. Pekin hükümeti, böylece son dört ayda 3'üncü kez faizleri yükseltmiş oldu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor              

     

  Çin Merkez Bankası, yaptığı kısa açıklamada bir yıllık mevduat faizlerini ve kredi faizlerini 25’er baz puan artıracağını açıkladı. Faizler sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 6.06’ya yükseldi.

     

  Ekim ayında, Merkez Bankası para politikası kurulu, ülkede enflasyonu ve konut fiyatlarını yukarı çeken enflasyonla baş edebilmek için son üç yılda faizleri ilk kez yükseltmişti.    

   

  Merkez Bankası daha sonra Noel günü faizleri yeniden yükseltti.

   

  Çin’in tüketici fiyatları endeksi, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 4.6 yükseldi. Kasım ayında endeks yüzde 5.1 ile son iki yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine yükselmişti.

   

  DEVAMI GELEBİLİR

  Çin’de 2010’da tüketici fiyatları endeksi yüzde 3.3’e yükselerek, Pekin’in yüzde 3 hedefini geçti. Pekin hükümeti, 2011 yılın için TÜFE hedefini yüzde 4’e çıkardı.

   

  Enflasyonun ülkede sosyal ayaklanma çıkarma potansiyelinin farkında olan yetkililer, TÜFE ve konut fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için bir farklı kollardan saldırıyor.

   

  Faizlerin son dört ayda 3 kez yükseltilmesi ve bankaların munzam karşılıklarının artırılması bu önlemlere örnek olarak gösterilebilir.

   

  Bununla birlikte, Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, enflasyonun halen beklentilerin üzerinde olduğunu, bu yüzden de ufukta yeni bir faiz artırımı ihtimali olduğunu belirtti.

   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı AFP’nin geçtiği “China raises interest rates to tame inflation” başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı