Ege Haberleri

EGE

  Çin’den davet var

  Hürriyet Haber
  30 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 29 Kasım 2009 - 21:08

  Ege İhracatçı Birlikleri, 2009 yılında 265 milyon dolarlık tutarla en fazla doğaltaş ihraç ettiğimiz ülke konumuna yükselen Çin’e doğaltaş ihracatçılarımız ile çıkartma yapmaya hazırlanıyor.

  6-9 Nisan 2010 tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek olan Stonetech 2010, 17. Çin Uluslar arası Doğaltaş ve İşleme Teknolojileri Fuarı’nda en büyük pavyonda Türk doğaltaş ihracatçıları ürünlerini beğeniye sunacak. Çin Dış Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından 17 yıldır aralıksız düzenlenen ve ağırlıklı olarak doğaltaş ürünleri ile doğaltaş işleme makina ve ekipmanının sergilendiği fuarın Türkiye ulusal katılımı 2010 yılında da Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilecek.

  Önemli fırsat

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin küresel mali krizden etkilenmeyen nadir ülkelerden biri olduğunu ve çok büyük çaplı altyapı yatırımları gerçekleştirdiklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, mermer ve doğaltaş ihracatçılarını bu büyük organizasyona götürmek için kolları sıvadıklarını söyledi. Alper, bu yıla kadar ABD’den sonra ikinci büyük doğaltaş ihracat pazarımız olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2009 yılının ilk 10 aylık döneminde gerçekleştirdiğimiz 265 milyon dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en fazla doğaltaş ihraç ettiği ülke konumuna yükseldiğini, kaydetti.

  Yeni fırsatlar oluşturuluyor

  Doğaltaş sektörümüzün Afyon, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır ve Elazığ gibi önemli merkezlerinde yerleşik firmalarımızdan, alanında Çin’in en önemli ticari fuarları arasında değerlendirilmekte olan Stonetech fuarına katılıma yönelik yoğun ilgi beklediklerini ifade eden Alper şunları söyledi: “Her yıl Türkiye genelinde faaliyet gösteren ortalama 30 firmamızın katılımıyla düzenlediğimiz milli katılım organizasyonları Çin’e doğaltaş ihracatımızın arttırılması için yeni fırsatlar oluşturuyor” dedi.

  EN BÜYÜĞÜ

  Sezmen Alper, Türkiye’nin fuarın en büyük katılımcısı olduğunu ve fuarı ziyaret eden alıcıların özellikle Türk pavyonuna gösterdikleri yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Fuara katılmak ve bilgi için 0 (232) 488 60 00 numaralı telefon veya fuarlar@eib.org.tr  e-posta adresinden Ege İhracatçı Birlikleri Fuarlar Şubesi ile temasa geçilebileceği kaydedildi.

  Nemport yatırıma hız verdi

  AKDENİZ Kimya’nın Aliağa Nemrut Körfezi’nde kurduğu Nemport, aynı anda birden fazla gemiye doğru hizmeti vermek amacıyla post-panamax tip elektrikli 3’üncü Gottwald vincinin de siparişini verdi. Akdeniz Kimya’nın Aliağa Nemrut Körfezi’nde kurduğu Nemport Limanı, yeni yatırımlarla hizmet kalitesi ve hızını yükseltmeye devam ediyor. İzmir ve Ege’nin yanı sıra; Türkiye ekonomisine de önemli katkı sağlayan Nemport Limanı’nın toplam 140 bin metrekarelik alan üzerinde ve aynı anda 4 geminin yanaşabileceği bir büyüklüğe sahip olduğuna dikkat çeken Nemport Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Heris, limanda, trafik ve hatlarla olan anlaşmalar doğrultusunda performans arttırıcı yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Yatırımcı bekliyor

  ÜRDÜN, ulaşımdan sağlığa, çevreden mühendislik ve finansa kadar en az 12 önemli sektörde, İzmirli yatırımcıları bekliyor. Ürdün Uluslararası Yatırım Konferansı, Kral 2. Abdullah’ın himayelerinde başkent Amman’da gerçekleştirildi. Konferansta; ulaşım, enerji, madencilik, su ve çevre, turizm, tarım, mühendislik servisleri, otomotiv yan sanayi, gayrimenkul, inşaat ve yapı malzemeleri, finans yatırımları, sağlık ve eczacılık gibi birçok konu işlendi, gelişen bölgeler, serbest sanayi bölgeleri, Kral Abdullah Sanayi Parkı gibi yeni yatırım fırsatları taşıyan yerler hakkında projeler, yatırımcıların ilgisine sunuldu. Ürdün önümüzdeki 5 yılda bu kritik sektörlerde toplam 500 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

  Ürdün’e iş gezisi düzenlendi

  Ürdün İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan da, sanayici ve işadamlarından oluşan bir heyetle yatırım konferansı eksenli bir Ürdün iş gezisi gerçekleştirdi. İzmir heyetinin Ürdün’deki ekonomik temaslarına Türkiye Büyükelçiliği de resmi düzeyde katılarak büyük destek verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı