Çin’deki ‘Çatalhöyük’ günde 35 bin kişi çekiyor, Expo’nun ilk 5’ine giriyor

Hayri ÇETİNKAYA
31.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Şanghay’da gerçekleşen Expo 2010’da “Çatalhöyük” temasıyla yapılan Türkiye pavyonu, günlük 35 bin kişiyi bulan ziyaretçi sayısıyla ilk 5’e girdi. Pavyonun 888.888’inci ziyaretçisi Ji Xia Ping, THY’den iki kişilik gidiş-dönüş İstanbul bileti kazandı.

ŞANGHAY Expo 2010’da ‘Çatalhöyük’ temasıyla yapılan Türkiye Pavyonu günlük ortalama 35 bin ziyaretçi ile en çok ilgi gören ilk 5 arasına girerken, “en şanslı” ziyaretçi de İstanbul’a geliyor. Çin’de en şanslı sayı olarak kabul edilen 8’in katlarından oluşan 888.888’inci Türkiye pavyonu ziyaretçisi Ji Xia Ping adlı genç kız, Türk Hava Yolları’ndan (THY) İstanbul’a iki kişilik gidiş-dönüş bilet kazandı.

Dünya buluşuyor

Şanghay Expo 2010’daki Türkiye Pavyonu Proje Müdürü Hasan Tunçağ’a göre, bütçesi, kapladığı alan, katılımcı ülke, şehir ve kuruluş sayısı, öngörülen ziyaretçi sayısı ile ‘Dünyanın buluşma noktası’ olarak anılan Şanghay Expo 2010’da Türkiye pavyonu, en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında geliyor. Türkiye Pavyonunun toplam 248 ülke, şehir ve kuruluşun katıldığı Şanghay Expo’sunda, ‘en çok gezilen” ilk beş arasında yer aldığını belirten Tunçağ, Türkiye pavyonunu hergün yaklaşık 35 bin ziyaretçinin gezdiğini söyledi.

En uğurlu sayı çekilişi

Tunçağ, Türk pavyonu olarak ziyaretçilerin ilgisini artırmak için bir çekiliş düzenlediklerini ve bu kapsamda en şanslı ziyaretçiyi THY işbirliği ile İstanbul’a gönderme kararı aldıklarını kaydetti. Bu amaçla yaklaşık 40 kişinin çalıştığı Türk pavyonu yönetimi Çin’de uğurlu sayı olarak kabul edilen 8’den yola çıktı. 28 Mayıs cuma günü, 8’in katlarından oluşan 888.888’nci Türkiye pavyonu ziyaretçisi bir sürprizle karşılaştı. Türkiye pavyonunun da sponsoru olan THY ile birlikte gerçekleştirilen organizasyonla, 888.888’nci ziyaretçi Ji Xia Ping isimli genç kız, iki kişilik İstanbul’a gidiş dönüş bileti kazandı.

En şanslı Çinli kız

Erkek arkadaşıyla birlikte ziyaret ettiği Türkiye pavyonunda karşılaştığı süprizle sevinç yaşayan Ji Xia Ping, “Türkiye’yi çok merak ediyordum. İstanbul’un çok güzel bir şehir olduğunu, daha önce ziyaret eden arkadaşlarımdan duymuştum” dedi. THY’nin hediye ettiği Şanghay-İstanbul ve İstanbul-Şanghay uçak biletleri, Türkiye Pavyonu Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy tarafından ‘en şanslı Çinli’ Ji Xia Ping’e verildi.

Almanya 50, Türkiye 10 milyon Euro harcadı

ŞANGHAY Expo 2010’a Çin Hükümeti yaklaşık 6 kilometrekarelik bir alan ayırdı. Bu alanda ülke ve kuruluşlar için iki-üç ayrı kategoride yer tahsis edildi. Kendi pavyonunu tamamen kendisi yapmak isteyen ülkelere 6 bin metrekareye kadar yer ayrılırken, Çin Hükümeti, kurulu yapıları isteyen ülkelere ise 2 bin, 1000 ve 500 metrekarelik alanlar verildi. Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya dahil 49 ülke kendi expo alanını tamamen kendisi kurarken, Türkiye ve son dönemde krizden bir türlü başını kaldıramayan Yunanistan dahil 56 ülke 2 bin metrekarelik hazır alanlar üzerine yerleşmiş durumda. Almanya yaklaşık 6 bin metrekarelik alanda kurduğu pavyona 50 milyon Euro harcadı. Bunun 30 milyon Euro’su doğrudan Alman hükümetinin bütçesinden aktarılırken, 20 milyon Euro’yu sponsor olan dev Alman şirketleri verdi. Kurulu alan üzerinde kendi projelerini yerleştiren Türkiye ise 10 milyon Euro harcama yaptı.

Hollywood yapımı 360 derece İstanbul

ŞANGHAY Expo 2010’daki Türkiye pavyonunun eski uygarlıklardan tarihi eser görüntüleriyle başlayan girişi yaklaşık 10 dakikalık ‘360 derece İstanbul’ film gösterimi ile sürüyor. Türkiye Pavyonu Proje Müdürü Hasan Tunçağ, uygarlıkların buluştuğu kent olarak simgilenen söz konusu filmin Hollywood yapımı olduğunu söyledi. Tunçağ, “Hollywood’dan bir ekip geçen yıl kasım ayında film çekimine İstanbul’da başladı. Ancak kötü hava koşulları yüzünden çekim yarıda kaldı. Aralık ayında tekrar dönüp çekimi tamamladılar” diye konuştu. Tunçağ, Türk pavyonunda sergilenen kopya nitelikli tüm tarihi eserlerin Çin’de yapıldığını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı