Çin’de piyangoyla trafiğe çıkma dönemi

hurriyet.com.tr
05.09.2012 - 11:13 | Son Güncelleme:

Çin’in en büyük otomobil üretim şehri olan Guangzhou, şehirde yaşam kalitesini artırmak amacıyla otomobillere plaka sırası ya da piyango ile trafiğe çıkarma dönemi başlattı.

Çin’in en büyük üçüncü sanayi şehri olan Guangzhou’da başlatılan bu kısıtlama hareketinin diğer büyük şehirlerde de devam etmesi bekleniyor.

 

Bu hamlenin Çin’in kötü hava şartlarını düzeltmek ve sularını temizlemesine yardımcı olması amaçlanıyor ve bu şekilde sağlık masraflarının azalıp, ekonomik büyümeye uzun vadede katkı sağlanması hedefleniyor.

   

“ETKİSİ UZUN VADELİ OLMAZ”

 

Ekonomistler ise Çin’deki ekonomik iyileşmeye yönelik küresel çapta endişelerin olduğu bir dönemde bu önlemlerin kısa vadeli maliyet olacağını ifade ediyor.

 

Guangzhou’nun en önemli şehir planlamacılarından biri olarak gösterilen Chen Haotian, “Elbette olaya hükümetin bakış açısından düşünürsek, bu biraz büyümenin önüne geçecek ama daha iyi bir yaşam için bunlar alınması gereken önlemler” diye konuştu.

 

Guangzhou ile birlikte Çin’in diğer bir kuzey şehri olan Nanjing’de daha temiz benzin ve dizel kullanımı yaygınlaştırılmaya çalışıyor.

 

2005’DEN ÖNCE ÜRETİLEN ARAÇLARA YASAK GELİYOR

Xi’an ve Urumqi şehirlerindeyse 2005’ten önce üretilen otomobillerin kullanımına kısıtlama ve yasaklar getiriliyor.

 

Hong Kong merkezli danışmanlık şirketi Silk Road Associates’nin Genel Müdürü Ben Simpfendorfer, “Ekonomik büyümenin sonuçlarını karşılamanın sürdürülebilir olmadığını sonunda anladılar” dedi.

 

Trafik konusundaki baskılar nedeniyle, Guangzhou metro sistemini de oldukça genişletti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı