KÜTAHYA HABERLERİ

Çin Baskısına Tavşanlı’dan Tepki

IHA
03.07.2015 - 14:01Son Güncelleme :

TAVŞANLI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞKANI AHMET TAŞ

IHA

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Çin’in Doğu Türkistan’a karşı uyguladığı baskılar protesto edildi.
Tavşanlı Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, sloganlar eşliğinde Çin Devleti’nin Doğu Türkistan’a uyguladığı baskılara tepkilerini basın açıklaması ile dile getirdiler.
Tavşanlı Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Ahmet Taş, yaptığı basın açıklamasında, "Zulüm aşağılık yüzünü Suriye’de, Mısır’da, Irak’da, Filistin’de, Arakan’da gösterdiği gibi Doğu Türkistan’da da gösteriyor. Bugün kapitalistleşen Komünist Çin, Doğu Türkistan Uygur Müslümanlarına baskı, işkence ve vahşi katliamlarına devam ediyor. Kurulduğu günden beri Doğu Türkistan halkına yapmadığını bırakmayan Çin Halk Cumhuriyeti, son günlerdeki uygulamaları ve baskılarıyla yine dünya gündeminde. Kapitalizmin son zamanlardaki en azılı canavarı olan Çin, dünyayı ürküten nüfus, silah ve ekonomik gücünü Doğu Türkistan üzerinde acımasızca kullanıyor. Bir yandan, bölgenin zengin kaynaklarını sömürürken, diğer yandan bu zengin toprakların Müslüman Uygur halkını esaret altında fakirleştirip, yoksulluğa mahkum ederek ucuz işçi kaynağı olarak kullanıyor. Uygurların Hacca gitmeleri, cemaatle namaz kılmaları ve oruç tutmaları engellenmektedir. Memur ve işçilerin camilerde ibadet etmeleri, 18 yaşından küçüklerin dini eğitim almaları ve ibadet etmeleri yasaklanmıştır. Bu anlamda Uygur Müslümanlarının mücadelesini, sadece demokrasi ve insan hakları bağlamında değerlendiremeyiz. İslami kimlik ve sembolleri yok etmeye dönük bu saldırılar ,İslam’a olan düşmanlığın göstergesidir.
Bizler dünyanın neresinde olursa olsun, inancından, dilinden, kültüründen, düşüncesinden, kavmi özelliğinden dolayı asimilasyona ve zulme tabi tutulmalarını kesinlikle kabul etmiyoruz. Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin adalet ve özgürlük yolundaki mücadelelerini sonuna kadar destekliyoruz" dedi.
Daha sonra eski emekli müftülerden Ahmet Yaşar Çakmak’ın duası sonrası kalabalık grup dağıldı. (Tİ-EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Çin Baskısına Tavşanlı’dan Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çin Baskısına Tavşanlı’dan Tepki haberi güncellenecektir.

  KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:09
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı