Ege Haberleri

  Çimentocular kent dönüşümünü bekliyor

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnşaat sektöründeki hareketin önemli göstergelerinden çimento tüketiminde Ege Bölgesi Güneydoğu’nun da altında kaldı. Batıçim Başkan Vekili Tufan Ünal, rakamların kamu yatırımlarındaki zavallılığın göstergesi olduğunu söyledi.

  TÜRKİYE çimento tüketimindeki artıştan geçen yıl Ege Bölgesi payını alamadı. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre, 2011 Ekim sonu itibariyle ülke genelinde çimento tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 44 milyon 372 bin tona yükseldi. Bölgeler bazında ise en fazla tüketimi 11 milyon 85 bin tonla Marmara Bölgesi yaparken, onu İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi izledi. Ege Bölgesi ise, 4 milyon 163 bin tonluk tüketim yapan Güneydoğu Anadolu’nun da gerisinde kalarak, 6’ncı sırada yer aldı. Bölgenin çimento tüketimi geçen yıla oranla yüzde 15 artışla 3 milyon 903 bin tonu bulmasına rağmen, ülke genelinde çok geride kaldı.

  Rakam da yanıtı da burada

  Konuyu daha önce de gündeme getiren Batıçim Yönetim Kurulu Başkanvekili Tufan Ünal, Ege’deki çimento tüketim hızının ülkedeki hızı yakalayamadığına dikkat çekerek, bu dönemde özellikle Karadeniz ve İç Anadolu’da gelişim yaşandığına dikkat çekti. Ünal, “İzmir geri mi gidiyor, işte rakam da yanıtı da burada. Bölgenin Akdeniz’e kadar ki geniş art alanında altyapı yatırımlarının ne kadar zavallı seviyede olduğunu gösteriyor” diyerek, şöyle devam etti;

  “Uzun yıllardan beri İzmir ve Ege Bölgesi’nde hatırı sayılır bir devlet yatırımı, yerel idare yatırımı veya özel sektör girişimi olmadı. Özel sektör rant elde etmek için yatırım yapar. Bunun için altyapı yatırımlarının yapılması gerekir. Rakamların bu seviyede olmasının, kamunun yapmak zorunda olduğu yatırımlara ‘şöyle bir dursun hele’ denmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Karadeniz ve İç Anadolu ciddi anlamda yürümüş. Otoyol, HES gibi yatırımlar ve teşvikleri oraya götürmek bir anda yatırımları canlandırdı.”

  ONAY BEKLENİYOR

  İzmir’de tüketimin artması için ise özellikle yeni kamu yatırımlarını, Yeni Kent Merkezi ve kent dönüşümü gibi projelerin hayata geçmesini beklediklerini vurgulayan Tufan Ünal, kent dönüşümü projesinin uzun süredir onaylanmaması ile ilgili olarak ise “10 aydır bekleyen projeler var. Bunları artık bekletmek ayıp oluyor, onaylayın geçin. Diğer şehirlerin projeleri 1-2 ayda çıkıyor. İzmir’e, İzmirli’ye bir katkıdır. O onayı veren de kazanır yapan da kazanır. Bunda korkacak bir şey yok” diye konuştu.

  DENGELİ OLMALI

  Güneydoğu Anadolu’nun bile Ege Bölgesi’ni geçmesinden rahatsızlık duymadıklarını belirterek, “Ülkenin her tarafında birden kalkınmanın olması güzel. Ama bu, dengeli olursa daha keyifli olur” diyen Ünal, bu dengenin 8-10 yıldır bozulmuş durumda olduğunu kaydetti. Ünal, “Siyasi öncelikler, hükümetlerin yatırım önceliği de söz konusu olabilir. Ama artık sıra İzmir’e ve Ege’ye geliyor diye düşünüyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı