Gündem Haberleri

  Çimento sanayi Irak dışında pazar arıyor

  A.A.
  23.10.2007 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Irak'a, 2005'de 600 bin ton, 2006 yılında da 500 bin ton ihracat yapan Oyak Çimento Grubu'na bağlı Adana Çimento Sanayi (AÇS), cazibesini kaybeden Irak'ın yerine yeni pazar arayışlarına yöneldi.

  AÇS Genel Müdürü İsmail Erkovan,  Irak'ın çimento satışı açısından cazibesini kaybettiğini, Suriye başta olmak üzere ihracatta farklı kapıları aralamaya çalıştıklarını belirtti.

  Erkovan, Irak ve çevresine çimento üretimiyle ilgili yeni tesisler açıldığını, pazarın küçüldüğünü kaydetti.

  Geçen yıl 500 bin ton ihracat yapılan Irak'a bu yıl sadece 135 ton ihracat gerçekleştirebildiklerini ifade eden Erkovan, şunları kaydetti:
  “Bir önceki yıl ihracat rakamımız Irak'ta 600 bin tondu, her yıl bu rakam giderek düşüyor. AÇS için Irak defteri kapanmıştır. Bizim gibi bazı firmaların da buradan çekilmeye başladığını biliyoruz. Irak, cazibesini kaybetti.
  Şu anda yeni ihracat kapısı olarak, Suriye ile görüşüyoruz. Tabii ki burasını da istikrarlı bir pazar olarak görmüyoruz. Uzun vadeli bir pazar olarak kesinlikle görmüyoruz.

  Dünyanın her tarafında yeni pazarlar ve mevcut pazarlardaki payları artırmak için çalışıyoruz. Bizim için Irak cazibesini yitirdi. Suriye, Yunanistan, Libya, Rusya pazarlarında payımızı artırmayı istiyoruz.”

  Erkovan, çimento sektöründe 2005'de yüzde 12'lik, 2006'da ise yüzde 24'lük büyüme yaşandığını belirterek, “Bu yıl yüzde 8 büyüme tahmin ediyoruz. AÇS olarak bu yılın ilk 6 ayında ise 320 bin 334 ton gri çimento ihracatı gerçekleştirdik” dedi.

  Gelecek aylarda cüruflu çimento üretimine başlayacaklarını anlatan Erkovan, cürufun Oyak'ın İskenderun Demir Çelik Fabrikası'ndaki (İSDEMİR) atık türleri arasında yer aldığını vurguladı.

  Cüruflu çimentonun yoğun talep gördüğünü anlatan Erkovan, şöyle devam etti:
  “Cüruflu çimento normal kullanımın yanı sıra içinde sülfat oranı yüksek olduğu için baraj seti yapımında ve çöllerde de rahatlıkla kullanılabilir. Üretime geçildiğinde cüruflu çimentonun tamamına yakını ihraç edilecek. Bizden özel projelerde kullanılmak üzere cüruflu çimento isteyen ülkelerin başında Rusya, Libya, Suriye, İngiltere geliyor.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı