« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cimbom'a 3 büyük onur

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA İcra Kurulu, 2. Dünya Kulüplerarası Futbol Şampiyonası'na G.Saray'ın da Avrupa'yı temsil etmesine karar verdi.

FIFA'ya bağlı Uluslararası İstatistik Bölümü, G.Saray'ın dünyanın ilk 3 takımı arasında yer aldığı için ödüle layık gördü. Galatasaray'ın Brezilyalı yıldızı Süper Mario Jardel, 1999-2000 sezonunun en büyük golcüsü olarak seçildi.

BÜYÜK ONUR

UEFA ve Avrupa Süper Kupası Şampiyonu G.Saray, bir büyük ilke daha imza attı. UEFA İcra Komitesi, dün İsviçre'de yaptığı toplantıda, 29 Temmuz-12 Ağustos 2001 tarihleri arasında İspanya'da yapılacak 2. Dünya Kulüplerarası Futbol Şampiyonası'nda, Avrupa kıtasını İspanyol Real Madrid ve Deportivo ile birlikte G.Saray'ın temsil etmesini kararlaştırdı.

DEVLER ARASINDA

İspanya'da düzenlenecek olan şampiyona 29 Temmuz ile 12 Ağustos 2001 tarihleri arasında gerçekleşecek. Turnuvada son UEFA Kupası ve Süper Kupa Şampiyonu G.Saray, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid ve İspanya Ligi Şampiyonu Deportivo'nun yanı sıra, Brezilya'nın Corinthias ve Arjantin'in Boca Juniors takımları da mücadele edecek.

SÜREN AÇIKLADI

Divan Kurulu’nda konuşan Başkan Faruk Süren, FIFA'ya bağlı Uluslararası İstatistik Bölümü'nün, G.Saray'ın dünyanın ilk 3 takımı arasına girmesinin kesinleştiğini kendisine bildirdiğini belirtirken, Jardel'in de 1999-2000 sezonunda en büyük golcü olarak seçildiğini söyledi. Almanya'da 8 Ocak'taki ödülleri almaya Mehmet Cansun ile Jardel gidecek.

FİFA'DAN 20 MİLYON DOLAR

FIFA tarafından bu sezon ikincisi düzenlenecek Kulüplerarası Dünya Şampiyonası İspanya’nın Madrid, Barcelona ve Valencia kentlerinde yapılması düşünülüyor. Statüsü henüz belirlenmeyen şampiyonanın ilki, 5-14 Ocak 2000 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janerio ve Sao Poulo kentlerinde organize edildi; Vasco de Gama’yı penaltılar sonunda 4-3 yenen Corinthias şampiyon oldu.

İspanya’da yapılacak turnuvada 3 grupta 4’erli olarak mücadele edecek 12 takım, şampiyonaya katılım payı olarak 5’er milyon dolar alacaklar. Elde edilecek bu paranın, reklam ve televizyon gelirleriyle birlikte, kulüp başına toplam 20 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Kıtalara göre, turnuvaya katılacak takımlar şöyle:

Avrupa (3 takım)
Galatasaray (Türkiye)
Real Madrid
Deportivo La Coruna (İspanya)

Güney Amerika: (2 takım)
Corinthias (Brezilya)
Boca Juniors (Arjantin)
Kuzey Amerika (2 takım)
Afrika (2 takım), Asya (2 takım)
Okyanusya (1 takım)

Kıta federasyonları, şampiyonaya katılacak takımları, 31 Ocak tarihine kadar FIFA’ya bildirecekler.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz