« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cimbom uyudu Fenerbahçe golü attı

Kanarya, sarı-kırmızılı kulübün ihmalini iyi değerlendirdi milli yıldıza 3 yıllık sözleşme imzalattı.

Meriç TUNCA
SON GÜNCELLEME

Her şey dün öğle saatlerinde başladı.. Fenerbahçe’nin basketbol şubesinden sorumlu yöneticisi Semih Özsoy, Galatasaray Medical Park’ın milli oyuncusu İlkan Karaman’ı 3 yıllığına renklerine bağladıklarını açıkladı ve ortalık karıştı.. Sarı-Lacivertli yöneticinin bu açıklaması sonrası kulüp resmi siteden de transferi duyururken olayı şaşkınlıkla karşılayan Galatasaray cephesinden “Böyle bir şeye imkan yok. İlkan Karaman’la bizim 2010 yılından bu yana geçerli 5 senelik sözleşmemiz var” demeci geldi.. Şimdi isterseniz gelin Fenerbahçe Ülker’e transferi ile iki ezeli rakibi birbirine düşüren İlkan Karaman olayının buralara nasıl geldiğini madde madde ortaya koyalım..

Kiralık kontenjanı Cimbom’u yaktı

1) G.Saray, Tofaş’ın alt yapısında yetişen ve büyük gelecek vaadeden milli forvet ile 2010 yılında 5 yıllık sözleşme imzaladı.. 2) Ancak o tarihte henüz 20 yaşında olan İlkan’ın Cimbom’da oynamasına imkan yoktu.. Genç yıldızı tecrübe kazanması amacıyla Tofaş’a geri kiraladı. 3) Bir yıl Tofaş’ta oynayan İlkan, bir sonraki yıl Furkan’ın transferi karşılığı bu kez Karşıyaka’ya kiralandı.. Ancak bir kulüp talimatlar gereği bir sezonda en çok iki oyuncusunu kiralık gönderebiliyordu.. Galatasaray bu hakkını Melih Mahmutoğlu’nu Antalya B.Ş.Belediye’ye, Sertaç Şanlı’yı da Tofaş’a kiralayarak doldurmuştu.. Bu nedenle İlkan Karşıyaka’ya 1 yıllığına kiralık olarak gitmesine rağmen özel bir sözleşme imzalatarak bonservisi ile birlikte verildi..

Karşıyaka’nın yeni yönetimi istemedi

4) Galatasaray İlkan’ı İzmir ekibine verirken sözleşmesine ‘’Eğer Karşıkaya İlkan’la önümüzdeki sezon da (2012-2013) devam etmek isterse 100 bin dolar ödeyerek bu oyuncunun tapusunu alabilir’’ maddesini koydurdu. Buna karşılık Karşıyaka’dan ‘’Kontra bonservis’’ adı verilen, yani oyuncunun bu takımdan ayrılması halinde yine Galatasaray’a dönmesine olanak sağlayacak olan belgeyi aldı..
5) NBA’de 29 Haziran’da drafta giren genç yıldız Brooklyn Nets tarafından 57’nci sıradan seçildi.  6) Karşıyaka’da geçen sezon sonu yönetim değişti. Yeni yönetim çok başarılı bir sezon geçiren İlkan Karaman’ı Galatasaray’la arasındaki özel sözleşmede yer alan ‘’100 bin dolar öder ve alır’’ maddesine rağmen tutma yoluna gitmedi. Genç oyuncunun sözleşmesi 15 Temmuz 2012 tarihi itibariyle tek taraflı feshedildi.

Yıllık 1 milyon 100 bin dolar alacak

7) Avrupa Şampiyonası grup eleme maçları için A Milli Takım aday kadrosuna çağrılan İlkan Karaman’ı bu süre zarfında Galatasaray’dan hiç kimse aramadı..
8) İlkan Karaman’ın menajeri Atilla Emrullah Fenerbahçe Basketbol Şubesi yöneticisi Semih Özsoy’u aradı ve sordu: ‘’İlkan serbest. İsterseniz size getirebilirim..’’ Özsoy konuyu hemen genel menajer Kemal Dinçer’e iletti. O da takımın yeni hocası Pianigiani’ye sordu. İtalyan Hoca, Dinçer’e ‘’Hiç düşünmeden alın’’ cevabını verdi.
9) Milli Takım maçları için kampta bulunan İlkan, G.Saray’dan kendisini hiç kimsenin aramamasına içerlemişti. Bu yüzden menajeri Ati Koç’un ‘’F.Bahçe seni istiyor, evet dersen sözleşmeyi onaylayacağım’’ sözlerini hemen onayladı. Kanarya’nın bu tranfer için milli yıldıza yıllık 1 milyon 100 bin dolar ödeyeceği iddia edildi..

Ergin Ataman: İlkan bizim oyuncumuz

10) Haberin duyulması ile birlikte adeta şoka giren G.Saray’da antrenör Ergin Ataman, ‘’İlkan bizim oyuncumuz  bir yere gidemez ‘’ derken,  genel menajer Murat Özyer soluğu Basketbol Federasyonu’nda aldı.. Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş ile görüşen Özyer, İlkan’la 2010 yılında imzalanmış 5 yıllık özel sözleşmeyi gösterdi. Ancak Özgümüş TBF’nin resmi sözleşmeleri tanıdığını belirtti. Özyer bunun üzerine Başkan Turgay Demirel ile de görüştü ancak ondan da olumlu bir yanıt alamadı.

MiLLi TAKIM KAMPI TRANSFER PAZARI MI?

İlkan Karaman bugün Belarus’la Ankara’da Euro 2013 Eleme Grubu maçı oynayacak olan Milli Takımın en önemli oyuncularından biri. Genç yıldız böylesine önemli maçlara hazırlanırken nasıl oluyor da bir kulüple transfer pazarlığı yapıyor ve bu pazarlık için vakit buluyor. İlkan’ın bu transfer olayının 2006 senesinde Japonya’da milli takım kampında bulunan ancak Ülker’in birleşme kararı almasından sonra Fenerbahçe Ülker’e gitmeyen Oğuz Savaş’ın durumunu da hatırlattığını unutmayalım.

İLKAN KARAMAN KİMDİR?

13 Mayıs 1990 Çerkezköy doğumlu.. Basketbola Efes’te başladı. Ancak yaşadığı sorun nedeniyle Tofaş alt yapısına geçti.  2.05 boyunda. Uzun forvet pozisyonunda. Bugüne kadar milli takımın çeşitli kademelerinde forma giydi. Genç yıldız NBA takımlarından Brooklyn Nets tarafından 29 Haziran’da draft edildi.

G.Saray: İlkan’ın bonservisi bizde

G.saray, sitesinden yaptığı açıklamada İlkan ile 3 yıllık sözleşmeleri olduğunu bildirdi. Açıklamada şöyle denildi: “İlkan’ın bonservisi 2011-12 sezonunda Karşıyaka’ya bir sezonluk verilmiş ve TBF nezdindeki sözleşme ile bonservisi 12 Temmuz 2012’de tekrar kulübümüze intikal etmiştir.”

BİRİ KAZANDI BİRİ KAYBETTİ

1) G.Saray’ın inanılmaz bir ihmali var. Çünkü KSK tarafından sözleşmesi feshedilen oyuncularına yeni sözleşme yapmadılar..
2) F.Bahçe yöneticisi Özsoy’un bu transferde büyük bir başarısı var. Çünkü ezeli rakibine şok bir darbe vurdu.

FEDERASYON NE DİYOR?

Basketbol Federasyonu özel sözleşmeleri kesinlikle kabul etmiyor. Resmi sözleşmeyi geçerli sayıyor. Ancak Galatasaray ile İlkan arasındaki özel sözleşmede bir cezai tazminat durumu varsa,  kulüp bunu tahsil etmek için mahkemeye başvurabilir.


Bunları da Beğenebilirsiniz