« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cimbom Avrupa devi olur

G.Saray’ın divan kurulunda Hürriyet’in “Dortmund böyle kurtuldu” haberi örnek gösterilirken, Avrupa’da ilk 10’a girmek için gerekenler tartışıldı.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

G.SARAY’ın olağan divan kurulu toplantısında üyelere kurumsallaşma konferansı verildi. Başkan Ünal Aysal’ın diş ameliyatı geçirdiği için katılmadığı toplantıda konuşan yönetici  Aka Gündüz Özdemir, 16 aydır önemli işler yaptıklarını ifade etti. Sarı kırmızılı kulübü inceleyen Deloitte firması yöneticileri ise rakamlarla detaylı bir sunum yaptı. Sunumda Hürriyet’in  “Dortmund böyle kurtuldu” haberi örnek  olarak gösterildi ve şu unsurlar vurgulandı:

Arda’nın satışı altyapıyı kurtardı

- Galatasaray’da geçen yıl 12 milyon Euro’ya Atletico Madrid’e transfer olan Arda Turan, 10 yıl boyunca altyapıda harcanan tüm maliyeti karşıladı.
- Galatasaray Avrupa’da gelir sıralamasında şu an 17’nci sırada. Son 5 yılda sportif başarı olarak Avrupa’da 60’ıncı, 25 milyon taraftarıyla ise 9’uncu.
- Maç günü gelirleri olarak Galatasaray’ın toplam kazancı 61 milyon dolar. Yayın hakları geliri ise 40 milyon dolar ve 16. sırada.
- G.Saray’ın 2007-2011 yılları arası transfer maliyeti 338 milyon TL. Son 11 yılda 112 oyuncu transfer edilmiş. 65 tanesi bir sezondan fazla oynamış. 2011-12 oyuncu ticareti zararı 18 milyon dolar.
- Avrupa ortalamalarına göre taraftarların yüzde 3’ü kulübe gelir yaratmalı. Bu da 750 bin taraftar demek, ancak bu sağlanamıyor.
- Galatasaray’ın Avrupa’da ilk 10 kulüp arasına girmesi için 400-600 milyon dolar gelir gerekli. Ancak şu anda yıllık gelir 182 milyon dolar.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz