« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çim hokeyinde müthiş iddia

21 Yaşaltı Çim Hokeyi Bayan Milli Takımı'ndaki 9 sporcu, antrenör Savaş Yılmaz'ın, Ankara kampında ve Bulgaristan'da katıldıkları Avrupa Şampiyonası sırasındaki davranışları nedeniyle GSGM Teftiş Kurulu Başkanlığı'na şikayette bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Milli takımda yer alan Selda Kasım, Berrin Ergin, Burcu Öztekin, Gözde Bozkurt, Funda Gürbüz, Hatice Gürbüz, Sinem Yalçındağ, Yasemin Gül ve Yağmur Kaya, imzaladıkları 31 Temmuz tarihli şikayet dilekçesini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'na verdi.

Dilekçede, 18-21 Temmuz 2006 tarihlerinde Ankara Örnek Otel'de yapılan milli takım kampı ve 23-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Bulgaristan'ın Albena kentindeki 21 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası esnasında sporcuların, antrenörlerle yaşardıkları sorunlar dile getirildi.

Bayan sporcuların 5 sayfalık şikayet dilekçesinde, bazı milli takım sporcularının milli maçlarda Bulgaristan'ı simgeleyen bandlarla çıkması, Savaş Yılmaz'ın tüm oyuncular önünde giysilerini değiştirmesi ve otel odası kapısının sürekli açık tutularak, içerde iç çamaşırlarıyla dolaşması öne çıkan iddialar olarak göze çarptı.

9 sporcu dilekçelerinde özet olarak şu iddialara yer verdiler: "Savaş Yılmaz, seyahat esnasında ve şampiyona süresince federasyon başkanı Selahattin Akpınar ve kafile başkanı Arslan Özbey ile konuşmamızı yasakladı. Sabah antrenmanı sonrasında, oyuncuların, yıkanan tişörtler kurumamasına karşın, antrenörümüz Yılmaz bizleri ıslak tişörtlerle idmana çıkarttı. Gözde Bozkurt'un doktor raporuyla belirlenen B12 eksikliği nedeniyle iğne vurulması gerektiği halde, kampta bu iğneyi yapacak doktor bulunamadı. Bu iğneyi erkekler sporcular arasında sağlık bölümü mezunu bir oyuncu yaptı. Bayanların regl dönemlerdeki ağrılar için ilaçlar tedarik edilmedi."

Antrenör Savaş Yılmaz'ın, şampiyona boyunca, gezilerde, antrenmanlarda ve maçlarda federasyonun vermiş olduğu hiçbir milli takım malzemesini kullanmadığı savunulan dilekçede, "Antrenör Savaş Yılmaz, başta Sinem Yalçındağ ismindeki bayan sporcu olmak üzere birçok oyuncuya hakaret dolu sözler söyledi. Savaş Yılmaz, maç sırasında tribünde üstündeki giysileri çıkartarak, güneşlendi. Şeyma ve Esin ismindeki bayan sporcular milli maçlarda kollarına Bulgaristan bayrağını temsil eden bant takarak çıktılar. Bu duruma antrenörler hiçbir şekilde müdahale etmedi.
Bir antrenman sırasında yaşanan tatsız olaylar nedeniyle Yasemin kadro dışı bırakıldı. Aynı sporcu yemeklerde ayrı bir masada oturtuldu. Milli takım kafilesi gezerken, Yasemin'e oda hapsi verildi ve telefonla dahi görüştürülmedi.
Antrenör Savaş Yılmaz, saha ortasında tüm sporcuların önünde kıyafetlerini değiştirdi ve bundan hiç rahatsız olmadı. Ayrıca Yılmaz, kendi odasının kapısını hiç kapatmayarak, içeride iç çamaşırlarıyla dolaştı." denildi.

Şikayette bulunan 9 sporcu da aynı antrenörle bir daha milli takımda çalışmayacaklarını ifade ettiler.

SAVAŞ YILMAZ'IN SAVUNMASI

Antrenör Savaş Yılmaz, suçlamalarla ilgili olarak, "Milli takım sporcuları böyle basit beklentilerde kullanılmamalıdır" dedi.

Çim Hokeyi Federasyonu'nun çok güzel bir yapılanma içine girdiğini ifade eden Yılmaz, "Hakkımızda iddia edilenlerin tek amacı var. Federasyonumuz Ülkemizde hokey sporunu en güzel bir şekilde temsil etmekte. Bu güzellikleri görmezden gelenler sporcuları kullanarak, böyle basit girişimlerde bulunmaktadırlar. Bu sporcular ülkemizi temsil eden sporculardır. Böyle basit beklentilerde kullanılmamalıdırlar" diyerek kendisini savundu. 

Yılmaz, sporcuların kendisi hakkında ortaya attıkları tüm iddiaları ispata çağırarak, yalanladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz