ANKARA HABERLERİ

Çim Amfi’de gergin gün

Fatih TEKECİ
27.08.2012 - 00:00Son Güncelleme : 26.08.2012 - 17:26

Çim Amfi’de dün yine park kavgası yaşandı. Büyükşehir’in park alanına müdahale etmesini engellemek isteyen Çankaya Belediyesi, yaklaşık 20 iş makinesi ile park nöbeti tuttu.

Fatih TEKECİ

ÇUKURAMBAR’da Büyükşehir ile Çankaya Belediyesi arasında geçtiğimiz aylarda başlayan park kavgası dün yeniden alevlendi.
Büyükşehir Belediyesi, bölge parkı ilan ederek yetkiyi aldığı Çim Amfi alanı üzerinde çalışmaya devam eden Çankaya Belediyesi’ni park alanının kendilerine ait olduğu gerekçesiyle engellemek istedi. Bunun üzerine Çankaya Belediyesi, bölgeye yaklaşık 20 iş makinesi getirerek, Büyükşehir araçlarının park alanına germesine izin vermedi. İki belediyenin iş makinesi ve zabıta araçlarının yoğunlaştığı Çim Amfi çevresi, kısa süre sonra otopark alanına döndü.

Üretimimizi aksatacak araçlar değil

Olay yerine gelen Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yargı kararı alınıncaya kadar park çalışmasına devam etmekte kararlı olduklarını söyledi. Ankara Hürriyet muhabirinin, park halindeki iş makineleriyle ilgili yönelttiği soru üzerine Tanık, “Büyükşehir hangi araçlarını, hangi işlerden alıkoyarak buraya gönderiyor onu bilmiyorum ama bizim koruma amaçlı kullandığımız araçlar üretimimizi aksatacak araçlar değil” yanıtını verdi.

Tanık’tan kovboy filmi benzetmesi

Büyükşehir ile Çankaya arasında yaşanan park kavgasını, Amerika’nın kovboy filmlerine benzettiğini ifade eden Tanık, şöyle devam etti:
“Bir belediye, başka bir belediye iş yaparken usulsüz ve hukuksuz olarak işini durdurma kararı alıyor, fiilen de zorlama uyguluyor. Yaptığımız imalatı korumak için Büyükşehir’e karşı önlem almak zorunda kalıyoruz, daha sonra bu gördüğünüz komik durum yaşanıyor. Amerika’nın kovboy filmlerindeki kervanlar konumundayız. Eğer Çankaya Belediyesi hukuk dışı bir iş yapıyorsa önce bunu tespit edersin, gereğini yaparsın biz de cezamızı çekeriz.

Hizmet etmek zorunda kalacak

Sabah zabıta iş yapan müteahhidi tehdit ediyor, iş yapan aracın arkasına araç park ederek kamyonumuzu kilitlemeye çalışıyor. İş makinamızı muhazara altına alarak iş yapmamızı engelleyen bir Büyükşehir Belediyesi, ne Avrupa ne Türkiye’nin yerel anlayışına ne de Başbakanın anlayışına yer bulur gelmiyor. Bu düpedüz aşırı güç kullanmadır. Elbet yargıya gidecek ama biz işimizi yapmaya devam edeceğiz. Bu işin sonunda 19 yıl aradan sonra Büyükşehir Çankaya’ya hizmet etmek zorunda kalacak. Yapan O değil, yaptıran biz olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanı bunu böyle bilsin.”

Olay büyümeden son buldu
 
Olay yerine daha sonra Büyükşehir Belediyesi avukatları, Encümen kararını göstererek, bölgenin Büyükşehir’e ait olduğunu ifade etti. İki belediye arasında park tartışması, büyük bir olay çıkmadan sona erdi.

 

Ercan: 36 yıllık memurum
Tanık: Ben de Belediye Başkanıyım

Çankaya Belediyesi’nin Çim Amfi’de yürüttüğü çalışmaları durdurmaları istemiyle Çim Amfi’ye gelen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık arasında kısa süreli yetki tartışması yaşandı.
Seslerin yükselmesi üzerine, “Ben 36 yıllık devlet memuruyum, ne yapmam gerektiğini iyi biliyorum” ifadesini kullanan Ercan’a Tanık, “Ben de Belediye Başkanıyım” yanıtını verdi. Büyükşehir Zabıta ekipleri, olay yerinde Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak üzere tutanak tuttu. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ercan, “Pazar gün çalışmalarında kasıt var. Büyükşehir müdahale etsin diye bekliyorlar. Biz bu oyuna düşmeyeceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çim Amfi’de gergin gün haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı