HATAY HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Ciltçilik, Şükrü Usta'nın elleriyle 'can' buluyor

DHA
10.03.2018 - 10:36Son Güncelleme :
DHA

 


Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)-BİR zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş ciltçilik, Antakya'da yaklaşık 50 yıldır mesleğini özveriyle yapan Mücellid Şükrü Kavasoğlu tarafından sürdürülüyor.
Antakya'da çeyrek asırdır ciltçilik mesleğini yapan Mücellid Şükrü Kavasoğlu, bu mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecekte unutulacağını belirtti. Artık işi yapacak, yardımcı olacak çırak yetişmediğini, bu nedenle mesleğinin kendisiyle birlikte yok olmasından korktuğunu belirten Kavasoğlu, bu mesleğe sahip çıkılmasını istedi. Ciltçilikte dikkat edilecek hususları belirten Kavasoğlu,  "Ciltçilik, bir kitabı yaprakları dağılmadan ve yıpranmadan korumak, bununla birlikte dış görünümüne de güzellik kazandırmak amacıyla yapılan işlemlerin tümüdür. Şuan ciltçilik yerini matbaaya bıraksa da Antakya'da ciltçilik yapan sadece ben varım. Matbaa adı altında ciltçilikte ek olarak yapılıyor.  Yazılı eserlerin korunmasında büyük yeri olan bir sanat koludur" dedi.
Ciltçilik mesleğinin yerini matbaaya bıraktığını vurgulayan Kavasoğlu,  "Cilt yönünden bir özellik taşımayan, seri üretim yoluyla ciltlenmiş bir kitap, söz gelişi karton kapaklı ya da cildi yıpranmış bir kitap isteğe göre yeniden ciltlenebilir. Böyle bir kitabın ciltlenmesinde doğal olarak katlama- kırma ve harmanlama aşamaları söz konusu değildir. Bu tür cilt yapanlar günümüzde seri üretim yapan ciltçilerin yanı sıra varlıklarını sürdürmekte ve ciltçiliğin el sanatı olma özelliğini koruyarak geleneksel açıdan bu sanatı yaşatmaya çalışıyoruz. Sadece ciltleme işini yapan Antakya'da ben kaldım. Diğerleri matbaa alanına yöneldi" diye konuştu.
Mücellid Kavvasoğlu, en düşük ciltlemenin 10 TL'den başladığını da sözlerine ekledi.  

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ciltçilik, Şükrü Usta'nın elleriyle 'can' buluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı