Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiller'in hedefi Genelkurmay

  Hürriyet Haber
  11 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mart 1999 - 00:01

  28 Şubat Süreci'nin ardından meydanlarda askerleri ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i hedef tahtası yapan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in ‘2. Demokrasi Paketi’nin de Genelkurmay ve MGK'yı hedef aldığı ortaya çıktı.

  Çiller'in ‘Beyin Takımı’ ile birlikte hazırladığı ‘Siyasal Hukukun Demokratikleşmesi’ adlı kitapçığında, iktidara geldiklerinde Genelkurmay Başkanlığı'nı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacağı bildirildi.

  Kitapçığın ‘Sivil Anayasa’ adlı bölümünde, ‘‘Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki ilişkiler yeniden düzenlenecek, Genelkurmay Başkanlığı, diğer demokratik ülkelerde olduğu gibi Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacaktır’’ denildi.

  Askeri hizmetler ve kamu güvenliği gerekçe gösterilerek, konusu suç teşkil eden emirlerin yerine getirilmesinin iptal edileceği de özenle vurgulandı.

  MGK, BAŞBAKANLIĞA

  Parlamentonun atanmış organlar üzerindeki denetim yetkisinin artırılacağı ve müeyyidelere bağlanacağının vurgulandığı bölümde, MGK'nın da bir ‘tavsiye organı’ haline getirileceği belirtilirken, MGK Genel Sekreterliği'ni yürüten askerlerin elinden bu görevin alınacağı ifade edildi. Bu bölümde, ‘‘MGK, tavsiye niteliğinde kararlar veren bir kurul olarak varlığını sürdürecek, kurulun genel sekreterliği Başbakanlığa bağlanacaktır’’ denildi.

  Pakette, ‘Laiklik’ kavramına da yeni bir boyut getirildi ve şöyle tarif edildi: ‘‘Cumhuriyetin stratejik unsurlarından biri olan laiklik; ‘Devletin din, felsefe ve politika konularında tarafsız olması ile din işlerinin birbirinden ayrılması' olarak ilk defa tarif edilecektir.’’

  Pakette, Cumhurbaşkanı’nın görev süresi beş yıla indirilirken, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından ve iki turlu seçimle göreve getirilmesi öngörülüyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı