Çiller'in beyninin yarısı Sabancı'da genel müdür

Hürriyet Haber
07 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mart 1998 - 00:01

Hazine Müsteşarı'yken ‘‘Tansu Çiller'in beyninin yarısı’’ olarak tanınan Osman Ünsal, bir süredir danışmanlık yaptığı Sabancı Grubu'nda Pilsa'ya Genel Müdür oldu. Ünsal'la yeniden yapılanacak Pilsa, Mitsubishi otomobillerini ithal edecek.

Tansu Çiller'in ‘‘beynimin yarısı’’ dediği Hazine eski Müsteşarı Osman Ünsal Sabancı Holding'e geçti. Ünsal, Sabancı Holding bünyesindeki Pilsa'nın Genel Müdürü oldu.

Ünsal'la birlikte Sabancı Grubu'nun plastik şişe, plastik boru ve plastik otomobil parçaları üreten firması Pilsa yeniden yapılanacak. Yeniden yapılanmayla birlikte Pilsa, daha önce Temsa'nın Türkiye temsilciliğini yaptığı Mitsubishi otomobilleri ithal edecek. Temsa, Mitsubishi'nin otomobil dışındaki ticari araçlarının üretimini ve satışını gerçekleştirmeye devam edecek.

Böylece Mitsubishi'nin ticari araç ve otomobil satışı iki ayrı şirket tarafından yapılmaya başlanacak. Ancak Mitsubishi otomobillerinin satışını Temsa bayileri satmaya devam edecek.

Japon Toyota ile Türkiye'de ortak üretim yapmaya başladıktan sonra Mitsubishi otomobillerinin ithalatına son veren Sabancı Holding, 1998 ortalarında Mitsubishi otomobillerinin yeniden satışına başlayacak.

Mitsubishi'nin yeni Türkiye temsilcisi olan Pilsa, Mitsubishi'nin Carisma modelini ithal edecek.

Daha önce uzun yıllar Hazine'de çalışan Osman Ünsal'ın kamudaki son görevi Hazine Müsteşarlığı oldu. DYP ve CHP koalisyon hükümeti döneminde Hazine Müsteşarı olan Osman Ünsal, 1994 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında bu görevinden ayrılmıştı. Dönemin başbakanı Tansu Çiller, Osman Ünsal'ı ‘‘beynimin yarısı’’ olarak tanımlıyordu.

PİLSA NE YAPIYOR?

1971 yılında kurulan Pilsa plastik sektöründe faaliyet gösteriyor. PVC şişeler ve plastik boru ve plastik tekstil ürünleri üreten Pilsa, 1996 yılından bu yana da plastik otomobil parçaları üretiyor. Pilsa'nın otomobil parçaları üreten fabrikası Adapazarı'nda 1996 yılında açıldı. Toyotasa fabrikasının tam karşısındaki fabrikada çeşitli plastik otomobil parçaları üretiliyor. Bunlar arasında tampon, dashboard ve kapı içlerindeki kullanılan bazı parçalar yer alıyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı