"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Çiller'i suçlamanın kolaycılığı

Sedat ERGİN

Türk kamuoyu, bugüne dek Çiller Ailesi'nin servetindeki artışın dayanakları konusunda tam olarak ikna olabilmiş değildir. Bu iddiaların soruşturulması gereğini doğal karşılamak gerekir.

Gelgelelim, bu konuda izaha muhtaç hususların bulunması, her olayın arkasında Çiller'i aramak ya da Çiller'i her melanetle ilişkilendirmek gibi bir kolaycılık ve insafsızlığa da yol açmamalıdır.

Bu kolaycılık, son dönemde özellikle iki iddiada şekillenmektedir. Bunlardan biri, Tansu Çiller'in Amerikan istihbarat örgütü CIA'nın maaşa bağladığı bir ajan olduğunu tezidir. İkinci tez ise Azerbaycan'daki darbe girişiminin arkasında Çiller'in bulunduğu varsayımına dayanmaktadır.

Çiller'in üniversite yıllarında CIA kadrosuna alındığı, ABD'de özel eğitim gördüğü yolundaki iddialar bir dizi düzmece belgeye dayanmaktadır.

Bu belgeler, Motta Gur ve John Fish adındaki iki CIA ajanının ifadelerini içermektedir. Fish hayatta değildir. Motta Gur'un evrende varoluşunun kanıtı ise yalnızca ve yalnızca bir noter ifadesindeki imzadır.

* * *

Bu belgelerdeki rivayete göre, Fish, CIA'da Çiller'in amiri olarak görev yapmıştır. Çiller'in Başbakan olduktan sonra Amerikan çıkarlarına zarar verdiğine kanaat getirir ve bu görüşünü yakın arkadaşı olan CIA ajanı Motta Gur'a anlatır. Motta Gur, Çiller'e çok içerler ve Fish'i bütün bildiklerini kamuoyuna anlatması için ikna eder.

Fish, Almanya'daki bir Amerikan askeri üssüne giderek, ‘‘birinci belge’’yi oluşturan ifadesini verir. O da ne? Fish, bu ifadeyi verdikten tam dört gün sonra Avrupa'daki evinde çıkan bir yangında hayatını kaybeder. Durumu öğrenen Motta Gur, doğruca New York'taki bir notere giderek bütün bildiklerini anlatır. ‘‘İkinci belge’’, Gur'un yeminli noter ifadesidir.

Bir kere, içeriğine bakıldığında söz konusu belgelerde pek çok boşluk bulunmaktadır. Ancak daha önemlisi, belgeler şekil ve mantık olarak inandırıcı olmaktan uzaktır.

Bir Türk vatandaşına, CIA ajanı olmak, yani vatan hainliğiyle eş anlamda ağır bir itham yükleyen iddianın çok somut kanıtlara dayanması şarttır.

Kim olduğu meçhul olan, yalnızca kod adı (Motta Gur) bilinen, bugüne kadar ortaya çıkmamış meçhul bir şahsın notere gidip verdiği bir ifade, böylesine ağır bir ithama dayanak oluşturmak açısından yeterli değildir.

* * *

Senaryonun en komik yönü, John Fish'in evinde çıkan yangındır. Bu yangını Motta Gur'un ifadesinden öğreniyoruz. Bu yangının, Avrupa'nın hangi ülkesinin, hangi kentinde, hangi adresteki evde çıktığı belli değildir.

Gur, ayrıca polis raporuna dayanarak, yangında suikast şüphesi belirtmektedir. Ancak ortada polis raporu yoktur. Olduğu ileri sürülmektedir.

Çiller'in Azerbaycan darbesine karıştığı iddiaları da benzer şekilde inandırıcılıktan uzaktır. Bir derginin ortaya attığı iddia üzerine dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan, iddiayı MİT'e sormuştur.

MİT, verdiği yanıtın girişinde ilgi göstererek, Erbakan'ın sorusunu tekrarlamış, ardından 'bilgisi olmadığını' belirtmiştir. Yanıtta, sorunun dolayısıyla iddianın tekrarlanmış olması, basın tarafından MİT'in iddiayı doğruladığı şeklinde takdim edilmiştir.

Böyle giderse, muhtemeldir ki, Tansu Çiller, günün birinde ‘‘dirilip’’ Türk siyasetine büyük bir dönüş yapacaktır. Bunu yaparken, en olmadık iftiraları atarak kendisini mağdur duruma düşürenlere şükran borçlu olacaktır Sayın Çiller...

X