Gündem Haberleri

  Çiller'e ambargo

  Hakan AKPINAR, Ümit TURPÇU, Mehmed Hakki ÖZBAYIR /
  08.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Şerefsiz Onbaşı’ sözünden sonra askeri havaalanları DYP lideri Çiller'e kapandı. Çiller'in, Konya'dan sonra Akhisar Askeri Havaalanı'na inişine de Genelkurmay tarafından izin verilmedi. Programını değiştirmek zorunda kalan Çiller, konuşma yapacağı yerleri otobüsle dolaştı.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in özel uçağının, Akhisar Askeri Havaalanı'na inişine izin verilmedi. Çiller, bunun üzerine programını değiştirmek zorunda kaldı. Üç günlük Manisa gezisini Akhisar'dan başlatmayı planlayan Çiller, Akhisar Askeri Havaalanı'nı kullanmak için yaptığı başvuruya bir türlü yanıt alamadı. Çiller'in Samsun mitinginde Başbakan Mesut Yılmaz'ı eleştirirken söylediği ve toplumda büyük tepki yaratan, 'Şerefsiz Onbaşı' sözleri ve Diyarbakır'daki konuşmasında orduya çatması nedeniyle Genelkurmay'ın, askeri havaalanını kullanmasına izin vermediği belirtildi. Çiller'in helikopteri, 27 Eylül'deki Konya mitingine giderken de askeri havaalanına indirilmemişti. Çiller, saat 10.30'da Kalyon Air'e ait özel uçakla İzmir Adnan Menderes Havaalanı'na indi. Yanında sadece korumaları bulunan Çiller, aralarında İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar'ın da bulunduğu partililerce karşılandı. Çiller, saat 11.00'de İzmirli Red Star Şirketi'ne ait Rus yapımı ambulans helikopterle Akhisar'a hareket etti. Saat 10.00'da Akhisar'a inip, 10.30'da miting yapacağı açıklanan Çiller'in programı, ulaşım krizi nedeniyle aksadı. Çiller'e yakın bir kaynak askerlerin, askeri havaalanı için iniş izni vermediğini belirterek, ‘‘Bunun bir tavır olup olmadığını bilmiyoruz. Ama biz başvurumuzu yaptık, bir yanıt alamadık. İniş izni için askeri havaalanına talimat Genelkurmay Başkanı tarafından gönderiliyormuş. Bu talimat Askeri Havaalanı Komutanlığı'na iletilmemiş. Bu nedenle askeri havaalanını kullanamıyoruz’’ dedi.

  BU KEZ İLGİ GÖRDÜ

  20 milletvekiliyle Manisa'ya gelen Çiller, seçim otobüsü 'Ana' ile Kırkağaç, Akhisar, Soma ve Saruhanlı'yı dolaştı. DYP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Akçalı'nın 15 gündür yaptığı hazırlık nedeniyle Çiller, miting meydanlarında ilgi gördü. Çiller, Akhisar'daki mitingde meydanı dolduran kalabalığa, ‘‘Ya tam demokrasi olacak, ya tam demokrasi olacak’’ sözleriyle demokrasi söylemini yinelerken, hükümeti düşürme fikrinden vazgeçtiği mesajı verdi. Daha önce hükümetin birkaç ay içinde gideceğini öne süren Çiller, ‘‘Bu hükümet gidecek, ne zaman gidecek? Sandık gelince gidecek’’ dedi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin hamisi olduğu görüşüne katılmadığını anlatan Tansu Çiller, ‘‘Hami benim milletimdir’’ diye konuştu.

  ECEVİT, KARA LEKE

  Çiller, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'i eleştirirken de, ‘‘Artık bundan böyle yerli arabaya binecekmiş ve milletinin hakkını koruyacakmış. Sen o iktidarda değil misin? Bu boynuzlu holdinglere bütün diyet borçlarını ödeyen sen değil misin? Demokrasinin Karaoğlan'ı gitti, demokrasinin kara lekesi geldi’’ dedi. Kendisine karşı olanları, yeni iftira kampanyası ve komplo peşinde olmakla suçlayan Tansu Çiller, ‘‘Bağırmaktan sesim kısıldı. Nerede o kasetler, belgeler. Hani nerede diyorum’’ diye sordu. Çiller, ‘‘Yine talan başladı. Bizim elimizde iftira değil, noter tasdikli belgeler var’’ diyerek de Yılmaz'a meydan okudu. Çiller, Kırkağaç'ta yaptığı konuşmada da Yılmaz'ı yine 'şerefsiz' olmakla suçladı. Çiller, ‘‘Bütün onbaşılar şereflidir. Ama birisi hariç. Siyasi onbaşılar hariç. Çünkü onbaşılar talimat alır. Şerefli bir iş. Ama milletten başkasından talimat alırsa o siyasi onbaşı olur’’ diye konuştu. Yılmaz'ın Almanya gezisine değinen Çiller, Alman Başbakanı Helmut Kohl ile yaptığı uçak pazarlığını eleştirdi. Çiller, ‘‘Kohl arkasını okşadı. Mesele Boeing yerine Airbus alın demekmiş. Uçakları alan bacanak var ya’’ dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı