Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiller'e ağır darbe

  Hürriyet Haber
  17.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sürpriz bir görüşme yapan Necmettin Cevheri ve Yalım Erez, Çiller'i DYP Genel Başkanlığı koltuğundan indirmek için anlaştılar. Önceki gün biraraya gelen Cevheri ve Erez, partiyi yeniden yapılandırma ve olağanüstü kongre konusunda da fikirbirliğine vardılar.

  DYP'deki muhalefet cephesi, Genel Başkan Tansu Çiller'i devirmek için tarihi bir uzlaşmaya vardı. Muhalefet cephesinde birbirlerine soğuk baktıkları iddia edilen Şanlıurfa Milletvekili Necmettin Cevheri ile Yalım Erez, önceki gün sürpriz bir şekilde biraraya gelerek buzları erittiler. Cevheri ve Erez, Çiller'i genel başkanlık koltuğundan indirmek ve partiyi yeniden yapılandırmak için tarihi bir mutabakata vardı.

  Cevheri'nin daveti ve partililerin baskısıyla gerçekleşen görüşmede, olağan kongreyi beklemenin partide dağınıklığa yol açacağı ve bu nedenle olağanüstü kongrenin şart olduğu konusunda da fikir birliğine varıldı. Olağan kongreyi beklemenin feshedilen teşkilat ve partilileri DYP'den koparacağını söyleyen Erez, Cevheri'nin de desteğini aldı.

  Erez, partinin bugünkü durumunun 18 Nisan seçimleri öncesinden daha kötü olduğunu vurgulayarak, ‘‘Olağanüstü kongrenin mutlaka yapılması lazım’’ dedi. Önümüzdeki günlerde yeniden biraraya gelecek olan Cevheri ve Erez, bundan böyle birlikte hareket edecek. Olağanüstü kongre için toplanan imzalardan eksik olanlarda Cevheri ve Erez'in desteğiyle tamamlanacak.

  CEVHERİ AĞABEYİMİZ

  Bu arada, Çiller'i devirme harekatında önemli bir kaldıraç işlevini üstlenen Samsun eski İl Başkanı Lokman Kondakçı, ‘‘Sayın Necmettin Cevheri, bizim partinin simgesidir. O partimizin büyüğü ve ağabeyidir. O'nun partimize güç vermesi çok önemlidir. Bu görüşme bir abi-kardeş görüşmesi gibi olmuştur’’ dedi.

  ÇİLLER'E MUHTIRA

  Muhalefet, GİK toplantısı için imzaya açtığı metni de, 4 maddelik muhtıra gibi bir bildiri ile değiştirdi. Muhalefet, GİK üyelerine 4 önemli maddenin yer aldığı metni imzalatarak, GİK'in toplanmasını isteyecek. Muhalefetin önümüzdeki hafta toplanmasını planladığı GİK'te, Çiller'e muhtıra niteliğinde 4 madde dayatılacak.

  Fesihler durdurulsun. Başkanlık Divanı'nın fesih yetkisini tanımıyoruz. Bu yetki, Başkanlık Divanı'na seçimlerden önce verilmişti. Teşkilatlar, yalnızca Genel İdare Kurulu kararıyla feshedilsin.

  Meral Akşener'den boşalan Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilecek GİK üyesi için seçim yapılsın.

  Kongre takvimi yeniden gözden geçirilsin ve bu konuda bilgi verilsin.

  DYP tüzüğü işletilsin ve GİK mutlaka belli aralıklarla toplantıya çağrılsın ve partinin içinde bulunduğu durum tartışılsın.  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı