Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çiller'den 'seçim yasası' turu

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 11:44 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişikliklerin gündeme alınması için liderler turuna çıktı. Çiller, "millete verilen söz yerine getirilmelidir" dedi.

  Çiller'in ilk durağı Başbakan Bülent Ecevit oldu. Başbakanlıktaki görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Çiller şunları söyledi:

  "Milletin isteği doğrultusunda DYP olarak seçim kanunlarının ve siyasi partiler yasasının değiştirilmesi meselesini ve aynı zamanda seçim sürecindeki partilerin ve adayların seçim harcamalarının Avrupa normlarında denetlenmesi için Sayın Başbakanı 4. kez ziyaret ediyoruz.

  İlk kez 1999 seçimlerinden sonra yaptığımız ziyaretlerde bize söylenen şey şu oldu, "Daha seçim yok ki ortada, daha yeni seçimden çıktık" şeklinde değerlendirmeler yapıldı.

  Seçim olsun ya da olmasın bu yasaların değiştirilmesinin çok daha anlamı vardır. Çünkü seçim döneminde partilerin siyasi hesapları gündeme gelebilecektir ve alınan önlemler o dönemi kurtarmaya yönelik olacaktır, sistemi düzeltmeye yönelik olmayacaktır.

  Milletle meclisi bütünleştiren ve siyasetin itibarını koruyan bir düzenlemeyi Meclis yeniden gündeme getirmelidir. Biz bunu Anayasa değişiklikleri sırasında da söyledik. Bize partilerin ve hükümetin söylediği şey; "Bu eş anlı olmayabilir ama hemen ardından yapalım." Bu millete verilmiş bir sözdür. Şimdi bu sözü yerine getirmeyi bekliyor. Başbakana gelin bu değişiklikleri yapalım dedik."

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı