Gündem Haberleri

  Çiller'den Özal stratejisi

  Hürriyet Haber
  23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 18 Nisan seçimlerine yönelik siyasal stratejisini büyük oranda belirlerken, ANAP eski Lideri Turgut Özal'ın tezleriyle hareket etme kararı aldı. ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'un stratejistliğini yürüten Robert Squire ve İngiliz Başbakan Tony Blair'in danışmanı John Banks'le seçimlerde birlikte çalışma planları yapan Çiller, Özal'ın ‘ortadirek’ söylemini de yeniden canlandıracak.

  Özal'ın 1983 Ruhu'na da sahip çıktığını belirtecek olan Çiller, ‘Dört eğilimi’ de DYP'de buluşturmaya çalışacak. Çiller, milliyetçi, muhafazakar, liberal ve cumhuriyetçi oyları DYP bünyesinde toplamayı hedefleyecek.

  DYP kurmaylarının verdiği bilgiye göre, çatışmacı ve kavgacı bir görüntüden uzak durmaya gayret edecek olan Çiller, meydanlarda uzlaşmacı bir politika izleyecek. Siyasi kutuplaşma ve ayrışmaya karşı çıkacak olan Çiller, Özal'ın savunduğu özgürlüklerin üç temel ilkesini de yeniden meydanlarda işleyecek. Çiller, ‘din ve vicdan özgürlüğü’, ‘Teşebbüs özgürlüğü’ ve ‘Fikir özgürlüğü’ ilkelerini yeniden savunarak, ANAP'ın elindeki kozları almayı planlıyor.

  HEDEF FP DEĞİL ANAP

  1995 seçimlerinde kapatılan RP'nin eski lideri Necmettin Erbakan'ı boy hedefi seçerek oy toplayan Çiller, bu seçimlerdeki siyasi rakibini de belirledi. Çiller, meydanlarda ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ı ve 55. Hükümeti hedef tahtası yapacak. Yılmaz'ın Özal çizgisinden koptuğu mesajını verecek olan Çiller, ANAP'ın liberal-sol bir eksene kaydığını vurgulayarak, Özal'a verilen oylara talip olduğunu açıklayacak. Çiller'in Yılmaz'ın sola yaklaştığını öne sürerken, ANAP Lideri'nin askerlerin ve büyük sermayenin vesayeti altında olduğu tezini işleyecek.

  Çiller, Refahyol döneminden bu yana kader birliği yaptığı RP'nin devamı FP ile karşı karşıya gelmemeye özen gösterecek. Ancak zaman zaman kapatılan RP ve FP eleştiri konusu yapılacak ve ‘‘Laikliği de Atatürkçülüğü de DYP savunur’’ mesajları verilecek.

  56. Hükümet'in Başbakanı Bülent Ecevit'i eleştirmemeye de özen gösterecek olan Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i de DYP tabanına şikayet etmeyi sürdürecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı