Çiller: Türkiye IMF'in deneği

Hürriyet Haber
06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, IMF'den gelen kredinin Türkiye'yi değil, Türkiye'ye yatırım yapanları kurtarmayı amaçladığını söyledi. Çiller, bugün açıklanan IMF kararlarıyla Türkiye'nin yeni bir yanlışla karşı karşıyakaldığını belirterek, uygulanan programda hızla revizyona gidilmesi gerektiğini söyledi.

Çiller, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada IMF programını uygulayan iki denek ülke kaldığını, bunların Arjantin ve Türkiye olduğunu söyledi. Arjantin'e 30 milyar doların ödemeler dengesi kapsamında verilirken, Türkiye'ye 7.5 milyar doların kısa vadeli ek rezerv olarak verildiğini anlatan Çiller, ''Hiç olmazsa Arjantin gibi en az 30 milyar dolarla müzakereye başlanması lazımdı. Ama bizde bunu müzakere edecek siyasi irade yok. Bir bilen yok. Birileri geliyor, 'al bunu imzala' diyor. Onu da imzalıyorlar, sonra okuyorlar. Böyle alıyorlar, titrek titrek okuyorlar. Gerçekten de titremeleri lazım'' diye konuştu.

DYP Genel Başkanı Çiller, IMF programında hızla bir revizyona gidilmesi gerektiğini belirterek, ''Bu dengelerle gitmez. Milleti dahada fakirleştirirsiniz. Meydanlar daha da hareketlenir. Bunun içinden bu millet çıkamaz. Bizde gider o milletin yanında, o milletin hakkını sonuna kadar ararız'' dedi.

IMF'in hazırladığı programın görüntüsünün ''üzücü'' olduğunu kaydeden Çiller, şöyle devam etti: "Dikte ettirilmiş olan program şartları da ondan önce Başbakan tarafından açıklanıyor. Bu, Türkiye'nin kurtarılışı değil, IMF'in Türkiye'ye yatırım yapanları kurtarmak için ortaya koyduğu bir programdır. Türkiye'nin dışarıya sattığı 7.5 milyar karşılığında IMF, 18 ay gibi kısa bir vadeyle borç vermektedir. Bunun anlamı, dışarıdan yatırım yapanlar ve banka kesimi kurtarılırken, tüm halkın üstüne, batan bankalara giden 10.5 milyar doların üstüne bir de 7.5 milyar dolar ödenmesi demektir. IMF, dış yatırımcıyı kurtarıyor ve içerde daha da fakirleşmeyi adeta bir anlaşmaya bağlıyor. Yine, çiftçi, esnaf, orta ve dar gelirli, emekli ödeyecek.''
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı