Gündem Haberleri

  Çiller tükendi

  İsmet SOLAK / ANKARA
  09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ecevit, Çiller'in kendisiyle ilgili eleştirilerini ‘‘hırçınlığına’’ bağladı, ‘‘Siyasal ömürünün tükendiğini o da anladı’’ dedi. Ecevit, kendisinin hiçbir zaman demokrasi çizgisinden ayrılmadığını söyledi.

  Başbakan Yardımcısı ve DSP Lideri Bülent Ecevit, Manisa gezisinde kendisi için ‘‘Karaoğlan iken şimdi kara leke demezler mi?’’ diyen DYP Lideri Tansu Çiller'e ateş püskürdü. Hürriyet'in sorularını cevaplayan Ecevit, Çiller'in, ‘‘70'lerde milli iradeyi demokrasiyi savunan Ecevit, bu hükümeti destekleyerek kendisini tekzip etti’’ suçlamasına şu karşılığı verdi:

  ‘‘Sayın Çiller büyük bir hırçınlık içinde. Çünkü siyasal ömrünün fiilen tükendiğini o da idrak ediyor. Büyük umutlar uyandırmıştı. Özellikle hanımlar arasında, fakat şimdi büyük bir umut kırgınlığı var. Onun için çok hırçın ifadeler kullanıyor. Ben hiçbir zaman demokrasi çizgisinden ayrılmadım. Bu hükümetin kuruluşunda da her şeyden önce kamuoyunun çok büyük desteği, daha doğrusu rejime yönelik tehlikeler karşısında tepkisi etkili oldu. Çok partili demokratik dönemin en ağır bunalımından, rejim ve devlet bunalımından, anayasa çizgisinden zerre kadar çıkılmaksızın rejim esenliğe ulaştırıldı. Bunda da DSP'nin büyük payı oldu. Biz hiçbir temel düşüncemizden ödün vermedik. Demokrasiyi yıpratmak şöyle dursun demokrasinin eksikliklerini adım adım tamamlıyoruz. Onun için bu gerçekler karşısında Sayın Çiller'in o türlü hırçınca iddialarını ciddiye almıyorum.’’

  ASKERİN DAYATMASI YOK

  Ecevit, hükümetin kuruluşunda askerlerin dayatması olduğunda ısrar edenlere yanıt verirken, ‘‘Bize askerlerden hiçbir telkin veya istek gelmedi, hiçbir koşul öne sürülmedi. Ama biz laik cumhuriyeti öteden beri ödünsüz savunuyoruz. Bizim üstümüze bir dayatma gelmedi. Ama toplumun çok büyük kesimleriyle birlikte, Silahlı Kuvvetler de rejime yönelik tehlikeden duyduğu huzursuzluğu dile getirdi. Fakat hep ısrarla, ‘Bunun çaresi, bunun çözümü Meclis'te bulunmalıdır' diye eğilimini belirtti. Yani demokrasi çizgisi dışına, anayasa çizgisi dışına çıkmamaya büyük özen gösterdi’’ diye konuştu.

  ENFLASYONDA YÜZDE 3 ZOR

  Hükümetin hazırladığı 3 yıllık ekonomik paket uyarınca, enflasyonda yüzde 3 hedefine inanmadığını ifade eden Ecevit, ‘‘Yüzde 3, üç yıl sonra yüzde 3'e indirilir değil. Bu yılki yatırım payı yüzde 3'e düşmüş oluyor’’ dedi. Ancak, Devlet Bakanları Güneş Taner ve Işın Çelebi’nin, enflasyonun 2000 yılında yüzde 3'e indirilmesinin hedeflendiğinden söz ettiklerinin anımsatılması üzerine şunları söyledi:

  ‘‘Onu duymadım. Bu yıl sonu için yüzde 50. Aslında demokratik yönetimle yönetilen bir ülkede bir hamlede yüzde 70-80'lerdeki enflasyon çok düşük düzeye düşürülemez. Bu, adım adım gerçekleştirilir. 1998 bütçesi bu yönde somut bir adım olacak. Yani yatırımlardan bazı kısıntılar öngörüyor. Ama bir yandan da çok kapsamlı vergi reformu hazırlıyoruz. Bu vergi reformunu eğer Meclis'ten geçirebilirsek, o zaman yatırımlar bütçede öngörülenin bir hayli üstüne çıkabilecektir. Meclis'te ciddi bir engelle karşılaşacağımızı sanmıyorum. Çünkü bu adaletli bir vergi reformu olacak. Yani yük, ücretlilere yenilikler getiren, girişimcilere yenilikler getiren değil, vergiyi tabana yayan bir reform ve vergi denetimi çok daha etkili hale getirilecek. Önümüzdeki yıl aslında gerek vergi reformu dolayısıyla, gerek bu aldığımız tedbirlerin güven vericiliği sonucu sağlanabilecek dış yardımlar yoluyla, kaynakların arttırılabileceğini umuyorum.’’

  163. MADDE HAZIRLIĞI YOK

  Başbakan Yardımcısı Ecevit, 163. maddenin yeniden getirilmeyeceğini vurgularken, ‘‘Hükümette kesinlikle öyle bir hazırlık yok. Hazırlığın lafı bile edilmedi’’ diye konuştu. Bu tartışmaların nereden çıktığı konusunda hiçbir bilgisi bulunmadığını belirten Ecevit, tartışmayla ilgili soruları şöyle yanıtladı:

  - Acaba cami eylemleri için bir madde hazırlanıyor da?

  Hükümete intikal etmedi, hükümetin içinde konuşulmadı bile.

  - Peki MGK'da mı?

  Hayır.

  - Ancak, devamlı yorumlanıyor

  Hükümet dışında temenni edenler vardır, düşünenler vardır, olabilir. Ama biz demokrasi yolunda geri adımlar değil, ileri adımlar atmaya çalışıyoruz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı