Gündem Haberleri

  Çiller: Polis affa tepkili

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, dünkü polis eyleminin af yasasına tepkiden kaynaklandığını savundu ve ''Polisin öfkesi sokağa taşmış. Meselenin özünde af yasasına tepki var'' dedi. Çiller, "Nerede siyasi iktidar? Nerede Başbakan" diye sordu.

  Çiller, grup toplantısında yaptığı konuşmada, bir yıldır polisin hedef tahtası haline getirildiğini savunarak, "Dertlerini anlatıyorlar, hükümette üzerine alınan yok" dedi. Çiller, şöyle devam etti:

  "Meselenin özünde, gündemdeki meselelere karşı ciddi tepkiler var. Bunun başında af yasası geliyor. Doğu ve Güneydoğu'ya ilişkin olarak eğer iftiracıları affediyorsanız, o zaman onun karşısında yataklık yapanı da af kapsamına alacaksınız. Başka yerde de bir suçu işleyeni af kapsamına alacaksınız. Ama aynı suçu polis işlerse ona yok. Bu büyük bir haksızlık, adaletsizlik. Bunu görmek lazım.''

  Üstüne alınan yok

  Tepkinin ''büyük bir birikimden'' kaynaklandığını, 1 yıldan beri polisin hedef tahtası olduğunu belirten Çiller, polisin herşeyde suçlu gösterildiğini savundu. Çiller, ''Naylon giysiler veriliyor, kaynak yok diye. Onlar herhangi bir çatışmada hemen yanıyor. Polisin maaşı, gecekonduda yaşayamayacak hale indiriliyor. Dertlerini anlatıyorlar, hükümette üstüne alan yok. Meselelerini anlayan yok. Çözüm ortaya koyan yok'' dedi.

  Çiller, ''Nerede siyasi irade, nerede Başbakan? Başbakan var mı yok mu belli değil. Bu ülkenin başbakan yerine koyduğu kişi kim? Bari o çıksa da bilelim, onu muhatap alalım'' diye konuştu.

  5+5 intikam yasası

  DYP Genel Başkanı Çiller, ekonominin çok büyük bir sıkıntı içinde olduğu, yoksulluk ve yolsuzlukların ayyuka çıktığı, 1980 öncesi görüntülerin ortaya çıktığı bir ortamda Anayasa Değişikliği teklifinin gündeme getirilmesini eleştirdi. Çiller, ''Ne yapacağız, Anayasa Değişikliği yapacağız alelacele, 5 artı 5'i çıkaracağız ve de aynı zamanda kıyak emekliliği getireceğiz. Bu yoksulluk, bu yolsuzluk ortamında, meydanlarda polislerin silahlarını göstererek yürüdüğü bir ortamda, milletvekilinin yapacağı son iş kendini düşünmektir'' diye konuştu.

  Daha önce prensip itibariyle ''evet'' dedikleri 5 artı 5 formülünün bugün bir intikam yasası haline dönüştüğünü savunan Çiller, ''Nasıl ki af yasasına karşı çıktıysak, tek vücut tek tepki olarak kıyak emekliliğe de 5 artı 5'e de zamansızlığından dolayı hayır diyoruz'' dedi.

  Çiller, siyasetçi ile halkın arasındaki yolların açılması için, bütçeden sonra bütün liderleri dolaşarak Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nda tercih sistemini getiren bir değişikliğin yapılması için destek isteyeceklerini de bildirdi.

  NATO elden gidiyor

  Tansu Çiller, AB için ulusal program belirlemek için toplanan liderler zirvesinden bir sonuç çıkmadığını hatırlatarak, ''Türkiye sadece AB'yi değil NATO'yu da elinden kaçırıyor etap etap'' diye konuştu.

  Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği çerçevesinde, üye olmadığı için, 10 yıllık AB genişleme sürecinde de yeralmadığı için Türkiye'ninNATO'daki yerinin dahi tehlikeye girdiğini öne süren Çiller, ''Bunu dahi yapamayanların bugün yapacakları iş, derhal o kolktuktan kalkıp istifa etmeleridir'' dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı