Çiller’in ‘oğulları’nın hacizli kapışması

Ali DAĞLAR / İSTANBUL
12.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gazeteci Memduh Bayraktaroğlu’nun yazdığı ‘Sahte melekler, hortumcuzadeler’ adlı romandaki hayali bakan kahramanın, kendisi olduğunu ve hakarete uğradığını öne sürerek açtığı tazminat davasını kazanan DYP eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, haciz uygulattı. Söylemez’in Bayraktaroğlu’na haciz uygulatması, ‘Bir dönem eski Başbakan Tansu Çiller’in oğulları gibi görünen iki kişinin kapışması’ olarak yorumlandı.

DÖRT HAMALLA GELDİ:

Bayraktaroğlu’nun evine çilingir, icra memuru, 3 polis ve 4 hamalla gelen Söylemez’in avukatı, evdeki televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinin de aralarında bulunduğu eşyaları haczederek götürdü. Kitabının başında tüm kahramanlarının hayali olduğunu vurgulamasına rağmen aleyhine verilen 15 bin YTL’lik tazminat kararını temyiz ettiğini söyleyen Bayraktaroğlu’nun, ‘Yargıtay’a hüküm miktarı kadar banka teminatı sunmamıza, gelen avukata, ‘5 dakika müsaade edin, parayı kardeşimden alıp geleyim’ dememe rağmen haciz uygulayıp, eşyalarımı kaldırdılar. Bu kasıtlı bir taciz’ dedi.

İKİ DAVA BİRLEŞTİRİLDİ:

Ankara 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 2005 Nisan ayında avukatları aracılığıyla başvuran Ufuk Söylemez, Memduh Bayraktaroğlu’nun yazdığı, ‘Sahte Melekler, Hortumcuzadeler’ adlı romanındaki bakan tiplemesinin kendisi olduğunu ve şahsına hakaret edildiğini öne sürerek 50 bin YTL manevi tazminat istedi. Söylemez, Bayraktaroğlu’nun kurduğu bir internet sitesinde de imzasız bir yazıda hakaret edildiğini savunup, 50 bin YTL’lik ikinci bir dava daha açtı. İki dava aynı mahkemede birleştirildi.

MAHKEME HAYALİ BULMADI:

Bayraktaroğlu, mahkemeye gönderdiği savunmada, kitabının ‘roman’, kahramanların da hayali olduğunu hatırlattı. Ancak mahkeme, kitaptaki bakan tiplemesinin, davacı Ufuk Söylemez olduğuna karar verdi ve Bayraktaroğlu’nun 10 bin YTL manevi tazminat ödemesine hükmetti. Diğer davayla ilgili de 5 bin YTL manevi tazminata hükmedildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı