Çiller gensoru önergesini çekti

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, hükümet hakkında verdikleri gensoru önergesini, IMF heyetinin temasları ve ekonomide yaşanan kritik günleri düşünerek geri çektiklerini açıkladı.

Çiller, Hürriyet'in sorusu üzerine, ekonomik kriz nedeniyle gensoruyu sadece ertelediklerini belirtti. Çiller, ‘‘Gensoruyu geri çekmemizin iki nedeni var. Biri, IMF heyeti burada kritik görüşmeler yaparken, ekonomiyle ilgili önemli kararlar alınırken, bunu biraz ertelemenin doğru olduğunu düşündük. Bunu Türkiye için yaptık. İkinci gerekçemiz ise bütün gensoruların birara görüşülmesini doğru bulmuyoruz. Laf arasında karışıp, gitsin istemiyoruz. Etkisini bulmasını istiyoruz. Bu nedenle de gensorumuzu üç gün sonra yeniden vereceğiz’’ dedi.

HÜKÜMET İSTEDİ

Tansu Çiller sorular üzerine de hükümetten bu konuda kendisine talep geldiğini, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'ın kendisini aradığını belirterek, ‘‘Ancak kendisiyle görüşemedik, mesajı bana iletildi’’ dedi. Çiller, IMF'den geleceği belirtilen yardımın Türkiye'ye nasıl verileceğinin önemli olduğunu söyledi. Çiller, ‘‘Türkiye'de Türk parası sıkıntısı var. IMF yardımının hangi koşullarda ve nasıl geleceği çok önemli. Ben yarım asır bunun dersini verdim. Aksi durumda rahatlama sağlamaz’’ dedi. Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, daha önce de FP'den, gensorusunu ertelemesi için ricada bulunmuş, ancak olumlu yanıt alamamıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı