Gündem Haberleri

  Çılgın zamma bakanlık engeli

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı enflasyonun üzerinde zam yapan okulları uyardı. Zam oranlarını geri çekmeyenler hakkında soruşturma açılacak. Zam oranı en fazla yüzde 49.5 olacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı, enflasyonun üzerinde zam yapan okulları uyararak, fazla zamlarını geri çekmelerini istedi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Barbaros imzasıyla geçtiğimiz hafta İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bir yazı gönderildi. Fazla zam yapan okulların Temmuz ayı sonuna kadar ücretlerini geri çekerek, en fazla yüzde 49.5 oranında zam yapmaları istendi.

  Bakanlık, 103 okulun zamlarını geri çekmemesi halinde soruşturma açılacağı mesajını verdi. Yeni belirlenecek bu ücretlerin velilere bildirilmesi için açıklamada bulundu.

  Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yazıda şöyle denildi:

  ``Bakanlığımıza gönderilen ücretler incelendiğinde bazı okulların belirlenen ölçütlere göre ücretlerini ilan etmedikleri anlaşılmıştır.Bu nedenle adı geçen kurumların ücret tespitlerini, idari soruşturmaya gerek kalmadan, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de dikkate alınarak, yönetmelik hükümlerine göre tekrar gözden geçirmeleri ve değerlendirmeleri gerekmektedir.``

  Bakanlık, özel okulların ücretlerinin sağladıkları eğitim-öğretim imkanları, gelişmelerine de imkan verecek yatırım ve hizmetler, personel ve işletme giderleri, Devlet İstatistik Enstitüsü´nün Nisan ayı itibarıyla ilan etmiş olduğu o ildeki yıllık tüketici fiyat endekslerine göre belirlendiğini, Nisan ayının Tüketici Fiyat Endeksi´nin ise yüzde 49.5 olduğunu açıkladı.

  Özel Okullar Dernek Başkanı Rüstem Eyüboğlu iki yıldır hükümetin sürdürdüğü enflasyonla mücadele programına destek olmak için okulların fedakarlıkta bulunduğunu, Bakanlığın ise ilk kez böylesine bir yaptırıma başvurduğunu söyledi.

  Eyüboğlu şöyle konuştu: ``Ücret tespit ve tahsil yönetmeliği ile birlikte biz bu yıl da enflasyonla mücadeleye destek olma kararı aldık. Bunu bütün arkadaşlarımıza duyurduk. Enflasyonun altında zam yapılmasını istedik: Şu anda bu emir karşısında yapacağımız birşey yok. Arakadaşlarımın buna uymalarını istiyoruz.``

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı