Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çılgın Türk

  Hürriyet Haber
  19.07.2001 - 01:35 | Son Güncelleme: 19.07.2001 - 01:35

  Alman Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue'ye girmek isterken güvenlik görevlileri tarafından yakalanan Murat C., "Arkadaşlarla iddiaya girmiştik" dedi.

  Sarayın demir parmaklıklarını aşan Murat, Rau'nun çalışma odasının penceresini kırdıktan sonra yakalanabildi.

  Almanya'nın başkenti Berlin'de Federal Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girmek isteyen 33 yaşındaki Murat C., saray koruma görevlileri tarafından son anda fark edilerek yakalandı. Tiergarten Parkı yanında bulunan ve Almanya'da en sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı ‘Bellevue’ye girmek isterken yakalanan Murat C., ‘‘Arkadaşlarla girdiğim bir iddiayı kazanmak için bu yola başvurdum’’ dedi. Cumhurbaşkanı Johannes Rau ve eşi Christiane Rau'nun olay sırasında sarayda bulunmamasına karşın, bu girişim güvenlikle ilgili kaygı yarattı. Geçtiğimiz pazar günü saat 12.00 sıralarında cumhurbaşkanlığı sarayının bahçesindeki demir parmaklıkları tırmanarak içeri giren ve Rau'nun çalışma odasının penceresini kırdıktan sonra içeri girmek isterken tarafından yakalanarak gözaltına alınan Murat C., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Polise verdiği ifadesinde Murat C., arkadaşlarıyla iddiaya girdiğini söyledi. İfadesinden sonra kimlik tespiti yapan polisler, Murat'ı Berlin'de ikamet ettiği ve kaçma tehlikesinin olmadığı gerekçesiyle serbest bırakırken, savcılık Murat C. hakkında haneye tecavüz, hırsızlık ve binaya zarar vermekten ötürü dava açtı.

  KAMERALARA YAKALANDI

  Rau'nun tüm davetlileri Protokol Müdürü Martin Loer tarafından ayarlanır ve kimin ne zaman geleceği ise kurallarla belirlenmiştir. Fakat Murat C. adlı Türk genci hiçbir protokol ve davete ihtiyaç duymadan arkadaşlarıyla girdiği bir iddia üzerine eline fotoğraf makinesini alıp, öğle saatinde Bellevue Sarayı'nın demir parmaklıklarına tırmanarak içeri girmeye çalıştı. Fakat güvenlik kameraları sayesinde uyanan görevliler, davetsiz misafiri görerek onu yakaldılar.

  İddia üzerine Rau'nun odasına girmeye kalktı

  Murat C., adlı çılgın Türk'ün girmek istediği Tiergarten Parkı yanındaki Federal Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Almanya'nın en sıkı korunan yerlerinden biri olarak biliniyor. Ancak, çılgın Türk Murat C., tüm koruma önlemlerini aşıp, Cumhurbaşkanı Rau'nun çalışma odasına kadar gitmeyi başardı. Odanın camını kırıp, içeri girerken yakalanmasaydı, iddiayı kazanmış olacaktı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı