ÇORUM HABERLERİ

Çilek Yeştiriciliği Dikenli Köyü İçin Geçim Kaynağı Oldu

IHA
10.10.2015 - 19:23Son Güncelleme :

ÇORUM'UN DODURGA İLÇESİ'NE BAĞLI DİKENLİ KÖYÜNDE ÇİLEK ÜRETİMİ KÖYLÜLERİN GEÇİM KAYNAĞI OLDU

IHA

Çorum’un Dodurga ilçesine bağlı Dikenli Köyünde üretilmeye başlanan çilek üreticinin yeni umudu oldu.
Dodurga il Genel Meclisi Üyesi Mehmet Tatlısu, Temmuz ayında üretimine başlanılan çilekte beklentilerinin üzerinde bir üretim yaşandığını, şu ana kadar sadece tek bir bahçeden yaklaşık 300 kilo çilek üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.
Bu yıl Temmuz ayında Dodurga’nın Dikenli köyünde deneme amaçlı üretilmeye başlanan albion cinsi çilek 1030 rakımlı köyün şartlarına uyum göstermiş ve üretim yapmak isteyen çiftçinin bu çilek cinsini tercih etmesine neden olmuştu.
Temmuz ayı içerisinde çalışmalarını başlattığımız çilek üretiminden son derece olumlu sonuçlar aldıklarını kaydeden İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Tatlısu, "Çilek kısa sürede 1030 rakımlı bölgede yer alan köylerimizin şartlarına adapte oldu. Kalitesi ve verimi ile üreticiyi memnun etti. Şu ana kadar iki aylık bir süreç içinde tek bir bahçeden yaklaşık 300 kilo çilek ürettik ve tamamını sattık. Hava şartlarının uygun gitmesi halinde üretimin Kasım ayına kadar süreceğini tahmin ediyoruz. Bölgede yer alan köylülerimizde yaşayan vatandaşlarımıza balık tutup vermek yerine balığı üretip tutarak satmaları konusunda yollarını açmaya çalışıyoruz. Cevizden sonra bölgede çilek üretimi vatandaşlarımızın önemli geçim kaynaklarından birisi olacağını ümit ediyoruz. Belli noktalarda bunun gibi örnek bahçeler oluşturduk, sonuç bizi çok memnun etti. Bu çalışma diğer çevre köylerde yaşayan vatandaşlarımıza da örnek olacak ve onlarda çilek üretimi için çalışmalar başlatacaklar. Bizde bu işin başındaki kişiler olarak bu tür çalışmalar yaparak geçim kaynaklarını oluşturmaya çalışan vatanlarımıza destek olarak, bir nebzede olsa köylerden göçün önlenmesinde önemli adımlar attığımız kanaatindeyim." dedi.
Çilek üretimi yapan Dikenli Köyü sakinlerinden Sadık Gümüş ise, “Biz önceden bu tarlalara buğday, arpa ve yem bitkileri haricinde ekim yapmayı bilmezdik. Bu zamana kadar bu tür çalışmalarla ilgili gözümüzü açacak bir girişimde bulunan olmadı. Çilek üretimi ile ilgili çalışmaları başlatan başta Dodurga İl Genel Meclisi üyemiz Mehmet Tatlısu ve ona bu çalışmalarda destek veren İl Genel Meclisi Üyelerimiz ile İl Genel Meclisi Başkanımıza teşekkür ederiz. Yaptığımız çalışmanın neticesinden son derece memnunuz. Yaz mevsiminin ortasında başlamamıza rağmen verim çok iyi. Bu yıl yaptığımız üretim bizim için bir deneme çalışması gibi bir şey oldu. Seneye üretim sezonunda daha yüksek verim alacağımızı ümit ediyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Çilek Yeştiriciliği Dikenli Köyü İçin Geçim Kaynağı Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2015 tarihinde saat 19 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çilek Yeştiriciliği Dikenli Köyü İçin Geçim Kaynağı Oldu haberi güncellenecektir.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:09
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   15:37
  • Akşam
   18:02
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı