Çilek, ’Emekli ikramiyesi’ oldu 

Doğan ÇİZMECİ/TURGUTLU(Manisa), (DHA)
08 Nisan 2016 - 17:31Son Güncelleme : 08 Nisan 2016 - 17:37

Manisa'nın Turgutlu İlçesi Elekli Mevkii’nde 5 dekarlık arazisi bulunan çilek üreticilerinden Nevzat Özçelik, 16 kökle başladığı çilek üretiminde 25 bin köke ulaştığını söyleyerek yoğun talep aldığını söyledi.

Turgutlu’da emekli, 3 çocuk babası Nevzat Özçelik 16 kökle 2 yıl önce başladığı ’Emiralem çileği’ üretiminden olumlu sonuç alınca 5 dekarlık arazisine 25 bin kök çilek fidanı ekti. Çileklere yoğun talep olduğunu anlatan Özçelik, şöyle dedi:

"Yılın ilk çileğini ilçede piyasaya biz veriyoruz. 5 dekarlık arazimde yılda 4 ton çilek üretiyorum. Tüketicilerin siparişi üzerine günlük olarak çileklerimizi pazarlayıp aile ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Çilek yetiştirmeye başladığım ilk yılımda 10 sıra çileğim vardı. Bu sezon 25 bin fidanımla hasadına başladığımız çileklerimizden iyi bir gelir bekliyoruz. Çileklerimizi hasat sezonu başından sonuna kadar kilosu 5 TL’den satıyorum. Siparişler çok olursa işçi tutuyorum." 

Çilek, ’Emekli ikramiyesi’ oldu


Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, geçen yılın Nisan ayının sonunda başlanılan çilek hasadının bu yıl erken başladığını belirterek, şöyle konuştu:

Çilek, ’Emekli ikramiyesi’ oldu

"Geçtiğimiz yıl özellikle natürel üretim yapan çiftçilerimizin Ocak, Şubat ve Mart aylarında havaların mevsim normallerine göre gitmemesi nedeniyle hem hasat dönemine geç girilmiş, rekoltede büyük düşüşler yaşanmıştı. Bu yıl havaların erken ısınması, don olaylarının erken bitmesi en çok natürel çilek üretimi yapan çiftçilerimizin yüzünü güldürdü. Bölgemizde 1000 dekarda çilek üretimi yapılıyor. Çilek hasadına yeni başlayan tüm çiftçilerimize bol ürünlü ve kazançlı bir sezon dilerim."     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı