ANKARA HABERLERİ

Çilehane kapılarını cemaate açacak

Sefa ŞAHİN-Aynur EKİZ/AA
02.06.2017 - 14:41Son Güncelleme :

Hacı Bayram Camisi, Hacı Bayram Veli ve öğrencilerinin Allah ile baş başa kalmak adına 40 gün geçirdiği çilehanenin kapısını, ramazanın 16 ve 20’nci günleri arasında cemaate açacak.

Sefa ŞAHİN-Aynur EKİZ/AA

Hacı Bayram Camisi Başimamı Ahmet Karalı, Hacı Bayram Veli ve öğrencilerinin Allah ile baş başa kalmak adına 40 gün geçirdiği çilehanenin kapısını, ramazanın 16 ve 20'nci günleri arasında cemaate açacaklarını söyledi. Karalı çilehaneyi, "Tefekkür etme, düşünme ve bunun yanında insanın bilerek ya da bilmeyerek işlemiş olduğu kusurları, kabahatleri ve günahlarından dolayı Allah'tan af dilediği ve belli bir süre kalınan yer" olarak tanımladı.
Çilehane kültürünün, Hazreti Muhammed'in Allah ile baş başa kalmak için sığındığı Hira Mağarası'na kadar dayandığını ifade eden Karalı, "Orası çok küçük, iki insanın çok zor sığacağı bir yer ve orada Cenabıhak ile baş başa kalarak tefekkür ediyordu. Dolayısıyla çilehane kültürünün tarihçesi Hira Mağarası'na dayanmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
Çilehanenin altı bölümden oluştuğunu belirten Karalı, girişteki ilk kısmın Hacı Bayram Veli'nin öğrencilerini kabul ettiği bölüm olduğunu söyledi.
Girişin hemen sağında kalan odanın dinlenme ve abdest alma bölümü olarak kullanıldığını aktaran Karalı, şu bilgileri verdi:

DÜNYA HAYATINI TEMSİL EDİYOR

"İleriye doğru dört küçük oda var. Bu odalardan en sonuncusu Hacı Bayram Veli Hazretleri'ne ait. Birinci oda Akşemseddin’e, ikinci oda Eşrefoğlu Rumi Hazretleri'ne, üçüncü oda ise Bıçakçı Ömer Efendi'ye aittir. Çilehaneye giriş kapısıyla en son kapı dünya hayatını temsil ediyor. Tasavvufta bunu biz böyle yorumluyoruz. Yani bir kapıdan giriyorsunuz, dünyaya adımınızı atıyorsunuz, birkaç adım sonra diğer kapıdan ahiret alemine geçiyorsunuz.
Çilehanenin tamamen ahşap bir yapısı var. Burada bulunan 650 yıllık kolonlar, caminin bütün yükünü taşıyor. Hacı Bayram Veli, her öğrencisini çilehaneye almamıştır. Dini ve fenni ilimlerin yanı sıra tasavvufi anlamda da belli mesafeler katetmiş öğrenciler buraya kabul edilmiştir.
Çilehanede kalma süresi 40 gündür. Sadece zaruri ihtiyaçları ve abdest ihtiyaçları için dışarı çıkıyorlar. Cenabıhak ile daha yakın olmak adına burada kalıyorlar. Burada az istirahat, az uyku, az dünya kelamı, az yemek, az içmek, bunun yanında çokça ibadet ve tefekkür edilir."

Etiketler: ANKARA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çilehane kapılarını cemaate açacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Haziran 2017 tarihinde saat 14 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çilehane kapılarını cemaate açacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:45
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı