Gündem Haberleri

  Çile 26 gün erken bitti

  Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL
  23.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki bakım ve onarım çalışmaları dün sürpriz bir şekilde beklenenden 26 gün erken bitti. Trinidad-Tobago’dan gelen özel asfaltla kaplanan köprüden geçen sürücüler memnun. Asıl çilenin bitip bitmediği okullar açıldıktan sonra anlaşılacak.

  FATİH Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’nde 18 Haziran’da başlayan ve bir çileye dönüşen bakım onarım çalışmaları dün sona erdi. 17 Eylül’de tamamlanması planlanırken 26 gün önce bitirilen çalışmaların ardından ekipler dün son rötuşları da tamamladı ve 8 şeritli köprü saat 16.00 gibi tamamen trafiğe açıldı. Köprünün asfaltı Trinidad Tobago’dan getirildiğini söyleyen yetkililer “Bu asfalt sıcak havalarda genleşiyor, soğuk havalarda da çatlamıyor, sonuç olarak bu asfalt köprülere kullanılan özel asfalt. Neden bu asfaltı seçtik çünkü diğer asfaltlar normalde petrolden üretiliyor, ama bu asfaltın oluşumu doğal yani tamamen natürel asfalt. Mastik Asfalt, Trinidat Tobago’dan getirilen Doğal Göl Asfaltı ile AC50/70 bitüm (zift) karışımıyla oluşan su geçirimliliği düşük ve esneme kabiliyeti asma

  Çile 26 gün erken bitti
  17 EYLÜL – 30 AĞUSTOS – 22 AĞUSTOS
  FSM Köprüsü’nde 18 Haziran’da başlayan bakım onarım çalışmalarının ilk olarak bitiş tarihi 17 Eylül olarak ilan edilmişti. Özellikle köprü trafiği nedeniyle sürücüler saatlerce trafikte kaldı. Trafikte yaşanan sorunların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıklama yaparak FSM Köprüsü’ndeki çalışmaların bitiş tarihini “30 Ağustos” olarak açıklamıştı. Daha sonra bir kez daha açıklama yapan Bakan Yıldırım çalışmaların bayram dönüşü 22 Ağustos’ta biteceğini söylemişti.
  köprülerle uyumlu olan bir asfalt türü” diye konuştu. 

  FSM'DE TÜM ŞERİTLER AÇILDI / WEB TV

  9 gişe iptal

  KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü (KGM) aldığı kararla FSM üzerindeki 20 gişeden 9’unu iptal etti. Böylelikle köprü üzerinde 5 OGS ve 6 KGS gişesi çalışacak. Yeni yapılan uygulamanın gişeler öncesinde meydana gelen yoğunluğu azaltmak olduğunu söyleyen KGM yetkilisi, “OGS ve KGS gişelerini ayırdık. Baltalimanı ve kimyasal madde taşıyan büyük araçlara bir OGS ve bir KGS gişesi ayrıldı. İptal edilen gişelerin yerine de kontrol noktaları konuşlandırılacak” diye konuştu.

  FSM'DE SON ÇALIŞMALAR - FOTO GALERİ

  FSM'DE TÜM ŞERİTLER AÇILDI - FOTO GALERİ

  Seneye Boğaziçi çilesinde görüşürüz

  Köprü üzerinde basın açıklaması yapan Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk “66 gündür trafikte çile çeken sürücüler köprüde biten çalışmaları memnuniyetle karşıladı. Ama aynı çile önümüzdeki yıl Boğaziçi Köprüsü’nde yaşanacak” dedi.

  ÜCRETSİZ GEÇİŞ BİTTİ

  FSM’de 3 ay sürmesi planlanan bakım onarım çalışmaları okulların kapanması ile birlikte 18 Haziran’da başladı. Saatlerce trafikte kalan sürücüler sinir krizleri geçirdi, köprü üzerinde top oynandı, halay çekildi. Çalışmalar beklenenden 26 gün erken bitti. Köprünün dün saat 16.10’da açılmasıyla birlikte ücretsiz geçiş dönemi de sona erdi.

  10 milyona MAL OLDU

  Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, köprüdeki bakım onarım çalışmalarının 10 milyon liraya mal olduğunu açıkladı. Soluk, tonu 1500 Euro’dan 3 bin 250 ton özel asfaltın kullanıldığı bakım onarım çalışmalarında kademeli olarak işçi sayısının 50-250 arasında değiştiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı