Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çıldırtan rakamlar!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Orhan KAYNAR

Geçen hafta, milli piyangodan daha çok, sayısal loto konuşuldu. Öyle ki, bayilerin önünde uzun kuyruklar bile oluşturuldu. Verilecek toplam ikramiye ise, bir trilyon 587 milyar liraydı... Kısacası, milyonlarca kişi günlerce sayısal loto ile yatıp kalktı...

Burada asıl komik olan ne biliyor musunuz; futbolculara teklif edilen trilyonlar!.. Juventus Hakan için 20 milyon doları gözden çıkartmış... Bir başka habere göre ise, A.Madrid de 35 milyon doları cebine koyup, Baliç için geliyormuş... Kısacası bu rakamların yanında milyonlarca insanın umut bağladığı sayısal lotonun dağıttığı ikramiyenin yanında, çekirdek gibi kalıyor.

Sakın kimse yanlış anlamasın. Şansı olan, kazanmasını bilene helal olsun da, çıldırtan bu rakamlar karşısında kulüplerimizin nasıl ayakta durabileceğini doğrusu merak ediyorum. İşte size son bir haber daha... Gençlerbirliği Başkanı İlhan CAVCAV, futbolcusu Ümit KARAN için on milyon dolarlık ücret belirlemiş. Campell‘in Trabzonspor’a maliyeti ise, bir trilyon 800 milyar... İlk yarı hasılatı ise, sadece 40 milyara biraz yakın!

Hadi gelin de, çıkın işin içersinden bakalım... Hem her yıl şampiyonluğa oynayacaksınız, hem de mali krize girmemek için mücadele edeceksiniz. İyi de, bu nasıl olacak? Yada başka bir ifadeyle, Trabzonspor çıldırtan bu rakamlar karşısında ne kadar dayanabilecek? Veya M.Ali YILMAZ bu külfeti ne kadar üslenebilecek?

Öyle kürsüye çıkıp, Tv‘lerde boy gösterip kişileri karalamak gayet kolay. Ancaak; bu sorunların nasıl çözülebileceğini de lütfen söylerler mi?

Günlerce yazdık ve altyapı dedik, neredeyse vatan haini ilan edildik. Burası için harcanan paraları abartıp, kamuoyunu yalnış bilgilendirdiler. Oysa Trabzonspor‘a alt yapının maliyeti, yılda yüz milyarı bile bulmuyor. Bu parayla, bir amatör oyuncuyu profesyonel bile yapamazsınız.

Evet; çıldırtan bu rakkalar karşısında, bir şeyler yapılması lazım ama ne? İşte bizim önerimiz...

Duyduğum kadarıyla M.Ali YILMAZ Trabzon‘da bir okul yaptırtacakmış. Benim sayın başkan‘a bir önerim olacak... Okulu yine yapsın da, eğitim şeklini çok yönlü düşünsün... Nasıl mı?

Şu an Trabzonspor M.Ali YILMAZ tesislerinin çevresinde dönümlerce arazi var. Okul buraya yapılmalı ve çok amaçlı kullanılmalı. Örneğin okul yüz kişilik mi olacak... Normal eğitimini yapar; ancaak bu okula yetenekli oyuncularda alınır. Hatta yatılı bile okututulabilir. Gencecik yaşta sporcular, hem iyi eğitim görür, bir sporcu gibi beslenir, günlük idmanlarınıda, okulun yanıbaşında bulunan halı gibi çim sahalarda yapabilirler. Günde bir idman yaptırarak, çocukları bildikleri hayata salıvermekle, kolayına alt yapıdan oyuncu gelemez. Kısacası, bir denetim mekanızması kurup, beslenmesinden eğitimine, idmanından sosyal yaşamına kadar ilgi gösterilirse, işte o zaman alt yapı gerçek kimliğine kavuşmuş olur...

Evet sayın başkan... Sizin ufkunuz geniştir. Lütfen bu konuyu da bir düşünür müsünüz? Yoksa çıldırtan bu rakkamlarla, bırakınız Trabzonspor‘u, diğer büyüklerin bile ayakta durması olanaksızdır...
Bunları da Beğenebilirsiniz