Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çıkarın Vuvuzelaları Sözlü Yapıcam

Eğer bir ekibin başında Terim varsa mutlaka başarı da vardır– Andrei Shevchenko (Ukrayna’lı Milli Futbolcu)

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hayatımızın diğer yönleri gibi futbolu da fanatizmin sarsılmaz ve mantıkdışı kıskacına alalı oldukça uzun zaman oluyor. Kimsenin kimseyi dinlemediği, gerçekler yerine o anda işe gelinenin söylendiği, sözler kimin ağzından çıkıyorsa o kişinin etiketiyle, tuttuğu düşünülen takım ile yorumlandığı saçma sapan yalan dolan bir oyun yaptık futbolu el birliğiyle.

Edip Uras yazıyor

Eskiden sezon başlarında herkes daha tazelenmiş, daha mantıklı, daha hoşgörülü olurdu, futbolculardan hakemlerinden yorumcularından tutun, tribünde ve ekran başındaki taraftarına kadar bu böyleydi. Hani yaz tatili sonrası okula dönersin de, dersler gerçekten başlayana kadar yazın neler yaptınız, arkadaşlarımızı ne kadar özledik filan falan. Modern çağ futbolu veya daha doğrusu futbol dünyası, futbol kamuoyu dinlenemiyor. Futbolu sinirlerini kusacak, fanatiklik ve körlüklerini dünyaya ilan edecek bir araç olarak kullanan milyonlarca insan, durup etraflarına bakamadan, sinirlerini dinlendiremeden ne tarafa gittiğini bilmediği bu yolda kalabalığa kaptırmış gidiyor. Hayırlısı olsun. Kimse yolundan dönmesin. Yolun sonu uçurum da olsa.

 İspanya maçlarının ardından karamsarlığın en derin çukurunda gözüken futbol ailemiz, birkaç dakika içinde ardarda bulduğu gollerden başka çok da bir şey yapmadığı maçta Ukrayna karşısında alınan galibiyetten sonra Güney Afrika vuvuzelalarını duyurmaya başladılar bile. Oysa kaybetsek ‘sadece bir hazırlık maçı’ diyecektik. 

Üç gollü galibiyetin tozu dumanı inince maçı aklımızın gözünde birkez daha sakin kafayla seyredelim. Bizde kalanlar şunlar: Ekip olarak defansif anlamda iyi oynadık. Takım olarak alan daraltarak ve istekli bir oyun sergiledik, ıslak havaya rağmen top kontrolümüz de kötü sayılmazdı. İlk yarıda Nihat çok başarılı gözükmedi, golü atana kadar Tuncay da çok verimli değildi. Kazanmamız gereken maçlar oynayacağımızı düşünürsek çok parlak bir tablo değil. Oynanayağımız maçların tamamını almak zorundayız, topu kolay kaybettiğimiz, defansta saçma hatalar yaptığımız günleri aşmış gibi de gözükmüyoruz. Birbirinden güzel gollerin geldiği o birkaç dakikanın büyülü perdesini kaldırınca arka tarafta puan mücadelesi maçları için o kadar da tozpembe hayaller kalmıyor.

Ancak… Daha önce de defalarca yazdık. Ukrayna’yı bir hazırlık maçında yendiğimiz için değil, İspanya maçlarını kaybettikten sonra da aynısını yazdık. Türkiye Milli Futbol Takımı doğal olarak milletinin tüm karakteristik özelliklerini bünyesinde taşır. Son dakikacıdır, aslında başaramayacağı, altından kalkamayacağı iş yoktur. Zoru sever sadece. Zoru başarır veya başarmaya çok yaklaşır. Maçlarımızın hepsini kazanacağız ve bir Play Off maçı daha oynayacağız. Biz genelde olaylardan pek doğru dersler çıkaramayız genelde. İsviçre felaketinin mimarları olarak oradan doğru dersleri çıkarıp çıkarmadığımızı görmek için güzel bir fırsat olacak.

Çıkarın vuvuzelaları…


Bunları da Beğenebilirsiniz