Gündem Haberleri

  Cihangirliler kazandı

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Hastanesi tarafından yıkılan tarihi binalarla ilgili olarak İstanbul 1 numaralı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, ‘‘korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapıları yıkanlar hakkında soruşturma açılmasına’’ karar verdi.

  Cihangirliler ile Alman Hastanesi arasında sürtüşmelere neden olan bina yıkımlarında yeni bir aşamaya gelindi. Cihangir Güzelleştirme Derneği'nin (CGD) İstanbul 1 numaralı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na '99 Ocak ayından bu yana yaptığı üç başvuru sonuçlandı. Kurul'un CGD'nin başvurularına cevap olarak gönderdiği son karar metninde şöyle deniyor: ‘‘İstanbul İli Beyoğlu İlçesi, Cihangir Mahallesi, Aslanyatağı Sokak, 61 pafta, 653 ada, 13-14-16 parsellerde yer alan korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapıları yıkanlar hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.’’

  Aslında Cihangir Güzelleştirme Derneği ile Alman Hastanesi arasında neredeyse bir savaşa dönüşen bina yıkımlarının tarihi yeni değil. Alman Hastanesi'nin kentsel sit alanı kabul edilen Cihangir Caddesi ile Aslanyatağı Sokak arasında kalan bölümdeki binaların yıkım çalışmalarına başlaması derneği harekete geçirmişti.

  Hastane, yanındaki bu tarihi binalardan 15 parseldeki tescilli tarihi binayı yıkmış, diğer parsellerdeki iki tanesini de satın alarak boşaltmıştı.

  Cihangir Güzelleştirme Derneği bu bina yıkımlarıyla ilgili olarak Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurula'na başvurmuş, Kurul ise 8 Temmuz 1998'de ilk kararını vermişti. Kurul, 15 parseldeki yıkılmış binanın nasıl yıkıldığının belediyeye sorulmasına karar verdi. Ayrıca henüz yıkılmamış olan 14 parseldeki binanın ikinci derece korunacak tarihi eser olduğuna ve yıkılmaktan korunması gerektiğini saptayarak belediyeye bildirdi.

  Ancak alınan kararlar ne sonraki binaların yıkılmasını, ne de 15 parseldeki tarihi binanın nasıl yıkıldığının anlaşılmasını sağlayabildi.

  Aradan altı ay geçti. Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, geç de olsa, binaların yıkılmalarının hatalı olduğuna ve sorumluları hakkında soruşturma açılması gerektiğine karar verdi. Eğer bu soruşturma sorumluların, yani Alman Hastanesi yönetiminin aleyhine sonuçlanırsa, hukuki süreç başlayacak. Yani, Kurul ya da Belediye taraf olarak mahkemeye gidecek ve dava başlayacak.

  Yeni bina tasarısı

  Kararın CGD açısından, geç de olsa yerine gelen bir adalet anlamını taşıdığı açık. CGD Başkanı Tülay Konur, ‘‘Karar nihayet çıktı’’ diyor:

  ‘‘Seçim arifesinde bahçede inşaat kıpırtıları başlamıştı. Yeni yönetim geldikten sonra bizim yoğun şikayetlerimiz sonucu orayı sıkı denetim altına aldıklarını ve bir şey olursa orayı zincirleyeceklerini söylediler. Fakat bu arada hastane orada sadece binaları değil, Aslanyatağı Sokak'taki tarihi duvarları da yıktı. Yıkılan evlerin yerinde ruhsatsız bir otopark hala çalışıyor. Yıkılan tarihi binaların geri dönmesi mümkün olmadığı gibi şu andaki görüntü de son derece çirkin.’’

  Konur'un dikkat çektiği bir başka konu ise, Alman Hastanesi'nin şimdi otopark olarak kullandığı alanı uzun dönemde yeni hastane binası inşaatı için hazırladığı yolundaki duyumları. Konur, ‘‘Yeni hastane binası maketi Alman Hastanesi'nde sergileniyor. Ancak ne eski binaları yıkma, ne de yeni bir bina yapma hakları olmadığı halde bu yapılıyor ve böylece yasalar hiçe sayılıyor.’’ diyor.

  Genel alışkanlık itibariyle bir şeyler yok olmadan harekete geçmeyen bürokrasi burada da kendini gösterdi, yıkımlar sırasında engellemek için bir şey yapılmadı. Zabıta birkaç kere yıkım sırasında yıkılan binaların bulunduğu arsaya geldi, ancak bir şey yapmadan döndü. Yıkım için tatil günlerinin seçilmesi de bir başka ilginç tesadüftü! Yasal bir iş yaptıklarını söyleyen ama ismini vermekten kaçınan yıkım görevlisi ise olayı izleyen basın mensuplarına yine de şunları söylemekten çekinmiyordu: ‘‘Allah gelse durduramaz bu yıkımı!’’

  Alman Hastanesi yönetimi ise bütün ısrarlarımıza rağmen telefonlarımıza çıkmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı