Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cihangir kazandı

  Hürriyet Haber
  01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta semte adını veren tarihi Cihangir Camisi'ni olmak üzere çevredeki pek çok binaya yaklaşık iki yıldır korkulu anlar yaşatan Profesör Kaya Çilingiroğlu'nun inşaatı mahkeme kararıyla durduruldu. İmar izni iptal edilen arsa ile ilgili olarak restütüsyon kararı verildi.

  Cihangir Güzelleştirme Derneği ile Beyoğlu Belediyesi arasında yaklaşık iki yıldır süren hukuk savaşı, derneğin zaferiyle sonuçlandı. 1997 Temmuz ayında Beyoğlu Belediyesi tarafından Cihangir Camisi'nin hemen önündeki arsaya verilen imar izni, başta camiye olmak üzere çevredeki binalara zarar vereceği gerekçesiyle daha inşaat başlamadan önce hem yazılı hem de sözlü olarak semt sakinleri tarafından protesto edilmişti. Ancak uyarılar karşısında duymamazlıktan gelindi ve inşaat başladı. Önce Cihangir'in gördüğü en büyük temel kazısı başladı. Nitekim bir süre sonra da caminin duvarlarında çatlaklar, yolda çökmeler görülmeye başladı. Ancak bu da inşaatın durdurulması için yeterli olmadı. Bunun üzerine Cihangirliler inşaatın durdurulması için 1. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Cihangir Güzelleştirme Derneği ise davaya İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalardan sonra hazırlanan raporla katıldı. 1998 Haziran ayında mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak yürütmeyi durdurma kararı Cihangir Camisi ve çevresini kurtarmaya yetmedi.

  Dernek Başkanı Tülay Konur, ‘‘Yürütmeyi durdurma kararına rağmen çevreyi fevkalade olumsuz etkileyen, projeye aykırılığı da tespit edilen çok derin bir çukur açıldı. İstinad duvarlarının böyle bir çukur için yeterli olmadığı üniversite yetkililerince tespit edildi. Belediyeye bu konuda semtlilerin imzaladığı dilekçeler verildi. Hatta bu dilekçelere çukurun nasıl doldurulacağına dair Teknik Üniversite'nin bir raporu da eklenmişti. Buna rağmen belediye bugüne kadar hiçbir önlem almadı,’’ diyor. Mahkeme kararı ve protestolar da yetmeyince bu kez dernek geçtiğimiz yıl eylül ayında büyük bir basın toplantısı düzenledi. Profesör Kaya Çilingiroğlu'na ait inşaatın ve açılan temel çukurunun çevreye nasıl zarar verdiği, mahkemenin aldığı karara rağmen belediyenin bir şey yapmadığı kamuoyuna duyuruldu. Basın toplantısı belediyeyi değil ama Anıtlar Kurulu'nu etkiledi. Kurul tarafından 16 Kasım'da belediyeye gönderilen uyarı yazısında, ‘‘çukurun bir an önce doldurulması mal ve can emniyetinin tesisi’’ istendi. Gerçi bu uyarı da belediyeyi pek etkilemedi. Ancak geçtiğimiz hafta 1. Bölge İdare Mahkemesi'nden çıkan kararda inşaat ruhsatı iptal edildi ve artık neredeyse yılan hikayesine dönen inşaat hikayesi de böylece sonuçlanmış oldu.

  Şimdi açılan temel çukuru doldurulacak. Böylece hem çevredeki binalar hem de Kanuni Sultan Süleyman'ın ölen oğlu Şehzade Cihangir için yaptırdığı cami kurtulmuş olacak. Bundan sonra aynı arsa için verilecek bir imar izninde ancak 1986'da yıkılan tarihi köşkün aynısı yapılabilecek. Konur mahkeme kararıyla imar izninin iptal edilmesinin Cihangirlileri son derece sevindirdiğini ama bir yandan da böylesine gözle görülür bir hatanın yapılmasını affedemediklerini söylüyor. Konur, ‘‘Keşke tüm bu yanlışlıklar yapılmadan önlenebilseydi, bu arsada 28 tane 80-100 yıllık manolya ve çınar ağaçları kesildi. Onlar bir daha geri gelmeyecek,’’ diyor. Liseliler Vakfı'nın ortak aldığı Galatasaray'daki tarihi bina dört senede restore edilerek kültür merkezi olarak planlandığı için Kulturhaus (Kültürevi) adı altında hizmete girdi.

  İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı’nın yüzde 85’ine, Avusturya Liseliler Vakfı'nın ise yüzde 15’ine sahip olduğu 8 katlı binada Avusturya Liseliler Vakfı, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı, Alman Kültür Merkezi (Goethe Institut) ve Konrad Adenauer Vakfı, kültürel hizmetlerde bulunacak.

  Cephe düzeni olduğu gibi korunarak yaklaşık 600 milyar liraya restore edilen tarihi binada Vakıflar tarafından konser, sergi ve çeşitli gösteriler yapılacak. Büyük bir kütüphanenin de bulunacağı binada dil kursu verilerek konferanslarda organize edilecek. Açılışa öğretim görevlileri, Vakıf yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı