Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cihaner'in reddi hakim talebi kabul edilmedi

  A.A
  05.05.2010 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Erzincan'daki “silahlı terör örgütü” davasında, sanık avukatlarının “reddi hakim” talebi, mahkeme tarafından kabul edilmedi.

  Duruşmaya, tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in haricinde tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş ile sanık avukatları, sanık yakınları, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe ve CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir katıldı.

  Duruşmada, Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, sanık avukatlarının dünkü “reddi hakim” talebinin görüşüldüğünü, söz konusu talebin, “CMK'nın 22. maddesinde belirtilen nedenlerin oluşmaması ve kendisinin tarafsızlığını ve objektifliğini bozacak herhangi bir eylemi olmadığından” mahkeme üyelerince oy birliğiyle reddedildiğini bildirdi.

  Bunun üzerine söz alan tutuklu sanık Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, kararı son derece haksız bulduklarını vurgulayarak, “Karara itiraz hakkımızı kullanmayacağımızı belirterek, iddianamenin okunmasına devam edilmesini talep ediyoruz” dedi.

  İDDİANAMEDE MANTIK HATASI VAR

  Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın bugün görülen öğleden önceki oturumunda, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal, davanın iddianamesini sanıkların yüzüne karşı okumayı sürdürdü.

  Savcı Aksakal iddianameyi okurken tutuklu sanıklardan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar ile sanık avukatlarının kendilerine sunulan iddianameyi okuduğu gözlendi.

  Zaman zaman iddianameye ilişkin diğer tutuklu sanıklar ile konuştuğu ve kendilerine sunulan iddianamedeki bazı bölümleri kalemle işaretlediği görülen Cihaner söz alarak, savcı Aksakal'ın iddianameyi okurken, “İ. o sırada Ankara'da idi, Ankara'da kalmıştı” şeklindeki bir ifadenin geçtiği bölümü kastederek, “İddianamede mantık hatası var” dedi.

  Tutuklu sanık Başsavcı Cihaner, Savcı Aksakal'ın duruşmada okuduğu iddianame ile kendisine cezaevinde sunulan iddianamenin okunan bölümü arasındaki sayfa sayısının da farklı olduğunu ifade etti.

  Bu sırada savcı Aksakal, iddianamenin imla hatalarıyla birlikte okunduğunu ve yazı karakterleri nedeniyle sayfa sayısının farklı olabileceğini söyledi.

  Duruma müdahale eden Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay da iddianamenin okunması işleminin devam etmesini isteyerek, Cihaner'e, iddianamedeki mantık hatalarını savunmasını yaparken beyan etmesini söyledi. Başsavcı Cihaner de “tamam” dedi.

  Daha sonra kaldığı yerden okunmasına devam edilen iddianame Savcı Aksakal tarafından 32. sayfasına kadar okundu.

  Mahkeme Heyeti bu sırada duruşmaya saat 14.00'e kadar öğle arası verdi.


   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı