Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cihaner’i önce aday göstermeyince eşim çok eleştirmişti

  Yalçın DOĞAN
  01 Mayıs 2011 - 00:10Son Güncelleme : 01 Mayıs 2011 - 00:10

  Uçak henüz İstanbul’dan kalkmadan bir yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu’na küp şeker türünde iki tane küçük şeker uzatıyor.

  Kılıçdaroğlu: “Bunlar kaya şekeri, arada bir alıyorum. Ses tellerini açıyor.” Madem ses tellerini açıyor, biz üç gazeteci de Kılıçdaroğlu’nu soru yağmuruna tutmaya başlıyoruz. Sık sık Başbakan Erdoğan’ın kulaklarını çınlatırken, onun eleştiriye tahammüllü olmadığını vurgularken CHP Lideri’ne kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili düşüncesini sorduğumuzda “En çok çevrenin, arkadaşlarımın, en çok da eşimin, Sevim Hanım’ın acımasız eleştirilerine uğruyorum” diyor; “Eşim en çok kıyafetimi ve konuşmalarımı eleştirir. Örneğin İlhan Cihaner’i önce aday göstermediğimiz için en büyük eleştiriyi eşimden aldım. Konuşmalarımı izleyince yeni şeyler söylemem gerektiğini vurguluyor sürekli. Bazen kurduğum yanlış cümleleri aktarıyor.”

  Projelerimizden korkuyor

  TV’de Tayyip Erdoğan’la karşılıklı tartışma ihtimaline uzak bakıyor, “Çünkü buna cesaret edebileceğini sanmıyorum” diyor. Kendisine en çok yarayan konunun ne olduğunu sorduğumuzda, CHP Lideri: “Benim SSK’yı batırdığımı söylüyor. İstediği SSK uzmanını yanına alsın. Hepsini ikna edeceğim ve benden özür dileyecek. Bilmediği konuda konuşuyor. Ben SSK’nın genel müdürüydüm, politikayı hükümet çiziyor. Bunu bilmez mi. Biliyor ama yine de her şeye rağmen beni mutlu ediyor.” Ne demek mutlu etmek? Kılıçdaroğlu: “Mutlu oluyorum çünkü Tayyip Erdoğan beni bir genel müdür olarak iktidarın üstünde görüyor. Şimdi bizim toplumun her kesimine ulaşan projelerimizden korkuyor. Bunun için bu kadar doğru olmayan şeyler söylüyor.”

  Siyasi malzeme yaptı

  Kendisini son zamanlarda en çok üzen bir başka konunun Erdoğan’ın annesiyle ilgili polemik olduğunu hatırlatıyor: “Tayyip Erdoğan söylemediğim bir olayı siyaset malzemesi olarak kullandı. AKP medyasının peşine düştü. İnsanda biraz ahlak olur. Böyle bir şeyi nasıl kullanırsınız? Çok üzüldüm.” Buna karşılık CHP’nin yönelttiği eleştiriler arasında Kılıçdaroğlu’na göre, Tayyip Erdoğan’ı en çok ne üzmüş olabilir? CHP Lideri: “Tayyip Erdoğan’ı bence en çok üzen kalpazan sözü olmuştur. Aslında onu ben söylemedim. Onu savcı söyledi. Hatta bu iddia ile dokunulmazlığının kaldırılması istendi. O dosya da Meclis’e Erdoğan’ın imzasıyla geldi. Ama bu olay onu epey rahatsız etti.”

  AKP statükocu parti

  CHP’ye göre, AKP artık statükocu bir parti. İnsan haklarında değişiklik, faili meçhul cinayetlerin araştırılması, üniversite özerkliği, yüzde 10 barajının düşmesiyle ilgili CHP’nin önerdiği değişikliklerin hepsi AKP’den dönüyor. Kılıçdaroğlu’na göre, “Erdoğan artık statükocu, kendi statükosunu korumak için değişime direniyor.” Uçaktaki sohbet sırasında ilginç hatırlatmalardan biri, geçen gün Cumhurbaşkanı Gül’ün dile getirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhuriyet’i koruma ve kollama göreviyle ilgili talimnamesinin 35. maddesi. Kılıçdaroğlu: “Bir yıl önce 35. maddenin kaldırılması için yasa teklifi verdik. Tayyip Erdoğan oralı bile olmadı. Madem askeri politikadan çekilmesini o kadar istiyorsun, şov yapmayı bırak, gel bu maddeyi değiştirelim. Asker bu saatten sonra artık siyasete girmez.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı