"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Çığlık çığlığa

Victoria Azarenka, 82 dakika süren maçta Rus rakibini 6-3 ve 6-0’lık setlerle sürklase edip şampiyon oldu.İlk Grand Slam zaferini kazanan Belaruslu tenisçi, 4.37 milyon TL turarındaki para ödülünü de cebine koydu.

AVUSTRALYA Açık Tenis Turnuvası’nda Victoria Azarenka ile Maria Sharapova arasındaki ‘çığlık çığlığa’ final maçını Azarenka kazandı. ‘Çığlık çığlığa’ diyoruz, çünkü maçta kaliteden çok iki sporcunun anlamsız naraları ön plana çıktı. Bunca yıldır tenisin içindeyim; topa her vuruşta bu kadar çığlık atmanın ne faydası var, anlamış değilim. Sharapova da, Azarenka da, antrenmanlarda bu kadar ses çıkarmıyor. Hatta bazen her normal tenisçi gibi, hiç ses çıkarmadan idman yapıyorlar. Televizyondaki görüntüyü bir an için kapatıp, yalnızca bu iki tenisçinin seslerini dinlesek; sanki topa değil de birbirlerine vuruyormuş hissi doğar...

Şimdi gelelim final maçına... Birinci sette Sharapova, arka çizgiden yaptığı sert ve düz vuruşlarla Azarenka’yı mümkün olduğunca defansta tutmaya çalıştı. Rus tenisçinin finale gelinceye kadar servislerde yapmış olduğu 30 çift hatanın da kurtarış formülünü, antrenörü Thomas Hogstedt bulmuştu. Sharapova servislerini daha kesik atıp, ilk servis yüzdesini yüksek tuttu. Azeranka, her fırsatta defanstan kontratak yapıp, Sharapova’yı koşturmayı amaçladı ve başarılı oldu da. Buna karşın B planı olmayan Sharapova, toplara daha riskli vurdu ve bu da hata oranını inanılmaz ölçüde yükseltti. Azarenka’nın bu maçı kazanacağı, birinci sette 4-3 önde iken anlaşıldı. Bu game’de Azarenka, iki kez file önüne çıkarak Sharapova’ya baskı kurdu ve bütün ritmini bozdu. O andan sonra da arkası çorap söküğü gibi geldi.

Şans da Sharapova’yı terk etti

VICTORIA Azarenka her ne kadar daha önce hiç Grand Slam kazanamamış olsa da, Maria Sharapova’dan daha iyi bir tenisçi... Sharapova bugüne dek yeteneklerinden çok güzelliği, bağırması ve fiziki üstünlüğüyle ön plana çıktı. Ve bir de hemen her zaman yanında olan şansı, bu kez yoktu. Azarenka karşısında birçok topu milimetrik biçimde dışarı çıktı. 1 saat 22 dakika süren karşılaşmayı 6-3 ve 6-0’lık setlerle 2-0 galip bitiren Azarenka, 2 milyon 300 bin Avustralya Doları para ödülü (4 milyon 370 bin TL) kazanmakla kalmadı, dünya klasmanın yeni 1 numarası oldu. Azarenka’nın ardından Petra Kvitova ikinci, Maria  üçüncü, bir yılı aşkın süre zirvede yer alan Caroline Wozniacki ise dördüncü sırada yer aldı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI