İZMİR HABERLERİ

Çiğli'de bahçe terapisi

DHA
25.05.2017 - 11:39Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'deki Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi bünyesindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin (TRSM) bahçesindeki 200 metrekarelik alan 'bahçe terapisi' için düzenlenip açıldı.

Açılış törenine İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Mehmet Özkan, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. İlker Kızıloğlu, Soroptimist Kulübü Başkanı Şafak Bahşişoğlu, Atatürk Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Güner, çok sayıda çalışan ve merkez danışanları ile birlikte yakınları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Hastane Yöneticisi Op. Dr. İlker Kızıloğlu "Sanayi gelişme ve kentleşmenin yarattığı nedenlerden dolayı psikiyatrik hastalıkların sayısı gitgide arttı. Sağlık Bakanlığımızın geliştirdiği politikalar kapsamında Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezlerinin hastanelere entegre edilmesiyle, psikiyatrik hastaların tekrar topluma kazandırılması, ruh ve beden sağlıklarının tekrar kazanılması amaçlanmıştır. Bu çalışmalarda da bir takım araştırmalar ve geliştirmeler içinde olduğumuz dönemde özellikle bahçe terapisinin psikiyatrik hastalıklar üzerindeki etkilerini araştıran PubMed’de yayınlanmak üzere birtakım yeni araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar göstermiştir ki bu yöntemin çok iyi sonuçlar verdiği ve bu hastaların tekrar topluma kazandırılmasında çok ciddi katkısı olduğu sonucuna varılmış olup bu durumun spor alanındaki aktivitelerde de aynı etkiyi gösterdiği gözlemlenmiştir. Biz bu iki tedavi yönteminin merkezimize kazandırılmasında Genel Sekreterliğimize, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, Karşıyaka Soroptimist Derneği'ne, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'ne ve emeği geçen herkese teşekkür eder, hastalarımıza da hayırlı uğurlu olmasını dilerim" dedi.

Amaç Tedavi Sürelerinde Doğayla İç İçe Olmalarını Sağlayarak Destek Olmaktır…

Karşıyaka Soroptimist Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Bahşişoğlu “Avrupa’da sıklıkla uygulanan ama Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirilen bu projenin amacı, TRSM Danışanlarına tedavi sürelerinde tohumdan bitki yetiştirerek doğayla iç içe olmalarını sağlayarak destek olmaktır. Dileğimiz bu projenin ve benzerlerinin önce şehrimizde sonra ülkemizde artarak devam etmesidir.ö dedi.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi TRSM Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Fatma Şimşek, "Bitki yetiştirme ve toprakla rehabilitasyon amaçlı bitki yatakları (her bir bitki yatağında ortalama 3-4 hasta çalışabilecek) sosyal iletişime ve doğa içerisinde grup terapisine olanak veren oturma alanı, spora elverişli özel zemin üzerine yerleştirilmiş spor platformu (aletsiz), alanın çeşitli bölgelerinde canlı renkli çiçeklerle yapılmış peyzaj çalışmaları şeklinde düzenlenen bahçe Çiğli ve Karşıyaka bölgesinde yaşayan şizofreni ve bipolar bozukluk tanılarıyla takip edilen hastalara hizmet verecek. Bu alandan günlük ortalama 15-20 civarında danışanımızın faydalanmasını beklemekteyiz" diye konuştu.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanlarından Turhan Türksal da "Ben bu merkezde bir buçuk aydır tedavi görüyorum. Buranın çok faydasını gördüm. Bize böyle bir ortamı hazırlayan doktor ve diğer çalışanlara aynı zamanda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından projede emeği geçenlere plaketleri verildikten sonra TRSM danışanlarından oluşan müzik grubunun söylediği parçaları dinleyen misafirler keyifli anlar yaşadı. Ardından kesilen kurdele ile açılışı gerçekleştirildi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çiğli'de bahçe terapisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:41
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı