ANKARA HABERLERİ

Ciğerlerinizden olmayın

Hürriyet Haber
01.09.2017 - 14:00Son Güncelleme :

Koru Ankara Hastanesi Doktoru Zaur İbrahimov, ‘kist hidatik’ hastalığına karşı uyardı. “Et yiyeyim derken ciğerlerinizden olmayın” diyen İbrahimov, “Bayramda kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılması hidatik kist hastalığı açısından risk oluşturur” ifadesini kullandı.

Hürriyet Haber

Koru Ankara Hastanesi Doktoru Zaur İbrahimov, ‘kist hidatik’ hastalığına karşı uyardı. “Et yiyeyim derken ciğerlerinizden olmayın” diyen İbrahimov, “Bayramda kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılması hidatik kist hastalığı açısından risk oluşturur” ifadesini kullandı. İbrahimov şu uyarılarda bulundu:

BİLİNÇSİZCE YENİLMEMELİ

“Halk arasında köpek kılından bulaşan hastalık olarak bilinen kist hidatik hastalığına bir solucan parazit sebep olur. Solucan başta köpek olmak üzere kurt, çakal gibi hayvanların bağırsağında yaşar. Dışkı ile atılan bu solucan toprakta uzun süre kalarak insanların yediği yiyecek ve içeceklere bulaşır. İnsanlar hastalığı çiğ tüketilen ve iyi yıkanmamış kirlenmiş meyve-sebzelerden, kirli içme sularından alırlar. Parazit yumurtalarının bulaştığı otları yiyen koyun, keçi ve sığır gibi hayvanların karaciğer, akciğer ve dalak gibi sakatat bölümüne sulu kese şeklinde hastalık oluşur. Bu dokuların insanlar tarafından bilinçsizce yenilmesi önce karaciğer daha sonrada akciğer ve diğer dokularda kist hidatik hastalığı oluşur.

KİSTLİ ORGANLAR GÖMÜLMELİ

Hastalıktan korunmak için; mezbahalar mümkün olduğu kadar yerleşim yerlerine uzakta kurulmalı ve çevresi köpeklerin giremeyeceği şekilde duvar ya da tel örgü ile çevrilmesi gerekmektedir. Kurbanların belediyelerin belirlediği kurban kesim yerlerinde ya da mezbahalarda kestirilmesi bu açıdan önemli. Kesilen hayvanlara ait kistli iç organlar ve her türlü atığın köpek gibi hayvanların ulaşamacağı derin bir çukura gömülüp mümkünse sönmemiş kireç dökülerek kapatılması şart.”

Etiketler: kurban uyarısı

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ciğerlerinizden olmayın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2017 tarihinde saat 14 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ciğerlerinizden olmayın haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı