« Hürriyet.com.tr

Ciğerleriniz oksijenle dolsun Kastamonu-Araç

Baharda rengarenk çiçeklerle bezenmiş, kış aylarında bembeyaz bir örtüyle kaplı, çam ormanları içine gizlenmiş eşsiz bir doğal güzellik. Kendine özgü çantı evleri ile hálá otantik görünümünü koruyan bir yaylalar zinciri. Sıragömü, İkizovası, Fındıklı gibi yaylalarının kış aylarındaki panoramik görüntüsü Ilgaz’dan bile daha güzel.

Durmuş SEVİNDİK, (DHA)
X
İlçe merkezinde ise Bizans ve Türk-İslam sanatına ait eserleri görebilirsiniz. Hafta sonunda kar keyfini yaşamak ve oksijen depolamak istiyorsanız hiç durmayın, Araç’a doğru yola çıkın.

Kastamonu’ya bağlı Araç, Kastamonu-Karabük yolu üzerinde bulunuyor. Ilgaz Dağları’ndan kaynağını alan Araç Çayı’nın kuzey kıyısına kurulan ilçe, ismini bu çaydan alıyor. İlçenin Araç ismini taşımasının bir başka sebebi de, Karadeniz’le iç bölgeler arasında önemli bir durak olması. Toplam 1880 metrekare alan üzerine kurulu. 120 köyü olan ilçenin nüfusu yaklaşık 25 bin. Araç’ın bir özelliği, Kurtuluş Savaşı’nda nüfusa oranla en çok şehit veren ilçe olması.

Kent merkezi deniz seviyesinden 641 metre yükseklikte yer alıyor. Oksijen bakımından zengin bir havası var. Uzun yürüyüşler yapmak için çok uygun. Genel olarak karasal iklimin hakim sürdüğü bölgede kış aylarında karın boyu 1.5 metreyi buluyor. Şu anda kent merkezinde kar yok. Ancak çevredeki ormanlar bembeyaz. Bu yüzden yanınıza cortex (su geçirmeyen) ayakkabı ve kalın kıyafetler almanızda fayda var.

Etrafı yaylalarla çevrili Araç’ta, 1600 m. yükseklikte yürüyüş parkurları bulunuyor. Güneyindeki Dereyayla serisi üzerinde yer alan irili ufaklı 26 yaylası kendine özgü çantı yayla evleri ile özgün bir kültürel yapıya sahip. Temiz havada yürürken dinlenmek bile istemeyeceksiniz. Yürüyüş sırasında bölgede yaşayan yaban geyiklerini görmek mümkün. Bu arada dikkat edin bol oksijenden zehirlenmeyin.

ESKİ ADI TİMANİDİS

Anadolu’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Araç’ın tarihi kaynaklarda adı ilk defa MÖ 1132 yılında Timanidis olarak geçiyor. Tarihçilere göre yaklaşık 3 bin yıllık geçmişi var. Bugün bildiğimiz anlamda belediye örgütü 1886 yılında kurulmuş. Bu nedenle Türkiye’nin en eski belediye ve ilçelerinden biri kabul ediliyor.

İlçe merkezinde Bizans döneminden kalan kale, Türk-İslam eserlerinden Abdal Paşa Türbesi ile Kötürüm Beyazıt Camii bulunuyor. Antik döneme ait buluntuları da görebilirsiniz. Yukarı Güney Köyü’nde Merdiven Kaya Mezarı ile Direkli Kaya Mezarı görmeye değer. Geleneksel evlere, Kastamonu merkezdeki kadar yoğun olmamakla birlikte, Araç’ın eski mahallelerinde de rastlayabilirsiniz.

ÜÇ TARİHİ KALE

Bizans yapısı olan Araç Kalesi, görülmesi gereken tarihi yerler arasında. Araç’ın kuzeyinden geçen Araç Çayı’nın kuzey kenarında bulunan doğal bir kayanın üzerinde yer alıyor. 150 metrekarelik bir alana sahip kalenin yüksekliği 70-80 metre. Oldukça dik bir konumda bulunuyor, ancak PTT binasının arkasından yürüyerek çıkılabilir. Günün her saati gitmek mümkün. Restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tüm ilçeye ve çevredeki çam ormanlarına hakim manzarası kayda değer.

Araç merkezden, yarım saatte ulaşabileceğiniz Asar Kalesi de Bizans dönemine ait bir yapı. Aliören Köyü karşısındaki Asar Dağı’nda bulunan kaleyi Osmanlılar daha sonra onarmış. Duvarları Horasan işi. Tırmandığınızda tüm bölgeye hakim olduğunu göreceksiniz. İnsana uçaktan aşağılara bakıyormuş gibi bir his veriyor. Ancak yine çok dik ve taşlık bir yolu var. Kaleye sadece güney yönünden çıkılabiliyor. Orman işletme müdürlüğünün yangın kulesi de burada. Kalenin uzunluğu 40, eni 15 metre. Bölgenin son kalesi Aşağıkarabüzey ismini taşıyor. İlçe merkezine bir saat mesafede. Iğdır Bucağı’nın Aşağıkarabüzey Köyü’ndeki kale, Osmanlılar tarafından yaptırılmış. Uzunluğu 100, genişliği 15 metre.

TÜRK-İSLAM ESERLERİ

Çay Mahallesi’nde yer alan Kötürüm Beyazıt Camii, 1374 yılında Candaroğlu hükümdarı Kötürüm Beyazıd adına yaptırılmış. Hálá ibadete açık. Hırsızların talan ettiği yapı, geniş çaplı bir restorasyon çalışmasına ihtiyaç duyuyor.

Demirli Köyü’nde bulunan Küre-i Hadid Camii’ne ulaşmak için bir buçuk, iki saatlik yol gitmek gerekiyor. Demirli, bir dağ köyü. Cami 1451 yılında Candaroğlu İsmail Bey tarafından yaptırılmış. 1891 yılında Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa tarafından tamir ettirilmiş.

Süzey Köyü’ndeki Tatlıca Camii, 1727 yılında Kıblelizade İbrahim Bey tarafından yapılmış. Veznedar Camii, Yenimahalle Veznedar Sokak’ta. 1916 yılında Başveznedar Halil Bey tarafından yaptırılmış.

Araç merkezde bir de tarihi ağaç var. Türbe çamı denilen türe ait olan ağaç, 500 yaşında ve 25 metre yükseklikte. Çapı 1 metre 85 cm, çevresinin genişliği ise 5 metre 55 cm.

İNTAŞ MAĞARASI’NI MUTLAKA GÖRÜN

İlçenin güneyinde bulunan İntaş Mağarası, özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Merkezden otomobille 45 dakikada gidebilirsiniz. Mağaranın içinden akan bir çay var. Herkes rahatça girebilir. Saltuklu Kanyonu, doğa yürüyüşüne meraklı olanlar için iyi bir adres.

NE YENİR

Araç’ın pastırmalı pidesi, etli ekmeği ve kuyu kebabı meşhur. Etli ekmek Konya’dakinden biraz daha farklı yapılıyor. Belediye Başkanı Bahtiyar Yaşar ilçedeki tüm lokantalarda gönül rahatlığıyla karnınızı doyurabileceğinizi söylüyor.

NASIL GİDİLİR

Araç, İstanbul’a 450, Ankara’ya 280 km. mesafede. Kastamonu’ya 47 kilometre uzaklıkta. Otobandan Gerede yol ayrımında çıktıktan sonra Karabük-Kastamonu yolu izleniyor. Otobüsle gidecekler Metro, Güven, Huzur, Avrupa, Kastamonu Özlem ve Kastamonu Huzur Ekspres firmalarını tercih edebilir. Doğa içinde bana bir gün yeter diyenler, ikinci günü Safranbolu’yu gezerek veya Amara’da balık yiyerek değerlendirebilir. Araç - Safranbolu arası 50, Araç - Amara arası 136 km. Yaylalar bölgesi Araç merkezine 20 km mesafede bulunuyor. Bu yol asfalt olduğundan arabayla rahatça gidebilirsiniz.

NEREDE KALINIR

Araç İlçesi’nde kalabileceğiniz tek mekan, belediyeye ait Elik Otel. 85 yatak kapasiteli Elik Otel, üç yıldıza sahip. Otelde kalorifer ve sıcak su bulunuyor. İki kişilik konaklama kahvaltı dahil 30 milyon lira. Elik Otel: 0366-362 21 48./362 33 09 (İsmail Bey-Gülnar Hanım)

GEREKLİ TELEFONLAR

Turizm Derneği: 0366-362 15 21.

Belediye: 0366-362 11 05.

Kastamonu Huzur Ekspres: 0366 214 10 39

Kaynak: Durmuş SEVİNDİK, (DHA)

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Erkeklerin gelin olduğu ilginç ada!
GezginGezgin
Dünyadaki 197 ülkenin tamamına ayak bastı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Şanghay
GezginGezgin
Noel Baba, Anadolu’nun selamını getirdim
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Haftanın kaçırılmaması gereken seyahat ve gezi fırsatları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa’nın gece hayatı en iyi 10 şehri