Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çiğ nohuttan leblebi üretilecek

Çorum'da üç kuşaktır leblebi ve kuruyemiş imalatı yapan bir firma, 350 bin YTL'lik bir yatırımla yeni bir tesis kuruyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Maliyetinin yarısı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programından karşılanacak tesiste, çiğ nohuttan leblebi üretilecek.

Gülşen Kuruyemiş Gıda Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gülşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı'na sundukları 2 projeden birinin kabul edildiğini belirterek, projeyle Çorum'a leblebi imalatı tesisi kuracaklarını kaydetti.

Tesisin, Çorum-İskilip kara yolu üzerinde 700 metre karelik kapalı bir alanda kurulacağını dile getiren Gülşen, tesiste çiğ nohuttan direk leblebi imalatının yapılacağını söyledi.

Bu projeden de yüzlerinin akı ile çıkacaklarına inandığını vurgulayan Mustafa Gülşen, tesisin maliyetinin 350 bin YTL olduğunu ve maliyetin yarısının bakanlık tarafından karşılanacağını ifade etti.

Leblebinin Çorum'un simgesi olduğunu ve bu simgenin neslini kaliteli bir şekilde yaşatabilmek için çalıştıklarını anlatan Gülşen, atalarından kalan bu mirası ebediyete kadar korumak istediklerini kaydetti.

Tesiste yıllık bin 200 ton civarında leblebi imal etmeyi planladıklarını dile getiren Mustafa Gülşen, şöyle devam etti:
“Cumhuriyetimizle yaşıt olan dede mesleğimizi günün şartlarına göre uyarlayıp, uluslararası rekabet ve kalite şartlarını yakalamak için üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Kendi sektörümüzde yapacağımız bu atılımın, ilimiz adına da yakışır bir yatırım olmasına azami özeni gösteriyoruz. Hayata geçireceğimiz yeni yatırımla Gülşen Kuruyemiş ismi hem Türkiye'nin tüm bölgelerinde hem de uluslararası pazarda önemli bir marka olacak.”

LEBLEBİ DE KUTU AMBALAJA GİRİYOR

Gülşen bu arada, 2005 yılında Hitit Medeniyetinin ve Çorum leblebisinin daha iyi tanıtılmasını sağlamak amacıyla hazırlattıkları ambalaj kutularının ardından yeni bir tasarım geliştirdiklerini söyledi.

Leblebileri artık cips kutuları içerisinde satacaklarını ve kendi markaları ile yurt içi ve dışına satacaklarını ifade eden Gülşen, kutu içerisindeki leblebilerin, 1 yıl bozulmadan saklanabileceğini kaydetti.

Mustafa Gülşen, meşhur Çorum leblebisinin, tuzlu, çıtır, beyaz, soslu-baharatlı, çikolatalı, şekerli, kaplamalı, ballı-susamlı, sade ve cips leblebi çeşitlerinin yer alacağı kutu ambalajların, kısa bir süre içerisinde hem yurt içinde hem de yurt dışındaki marketlerde yerini alacağını sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz