Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çığ düştü: 18 kişi mahsur

  Muhammet KAÇAR/İKİZDERE (Rize), (DHA)
  21 Kasım 2009 - 09:31Son Güncelleme : 21 Kasım 2009 - 18:51

  ERZURUM'dan Rize'ye giden üniversite öğrencilerini taşıyan midibüs, İkizdere İlçesi yakınlarında Ovit Dağı'nda çığda mahsur kaldı. Yoğun tipi ve sis yüzünden dün akşamdan bu yana ulaşılamayan midibüste bulunan 18 kişiyi kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor.

  18 KİŞİ ÖLÜM KALIM SAVAŞI VERİYOR / WEB TV

  OLAY YERİNE GELEN VALİ'DEN SERT AÇIKLAMALAR / WEB TV

  ÜNİVERSİTELİ KIZ TELEFONDA FERYAT ETTİ: KURTARIN BİZİ / WEB TV

  ÜNİVERSİTELİLERİ KURTARMA ÇALIŞMALARINDAN FOTOĞRAFLAR

  MAHSUR KALAN ÜNİVERSİTELİLERİN FOTOĞRAFLARI

  Atatürk Üniversitesi'nde okuyan ve Karadeniz illerindeki ailelerinin yanına bayram tatiline giden gençler Erzurum'dan dün saat 17.00’de bir firmaya ait midibüsle yola çıktı. Midibüs sürücüsü bölgede kar yağışı olması nedeniyle Artvin ya da Gümüşhane güzergahını takip etmesi gerekirken yolu kısaltmak için İspir- İkizdere karayolunu seçti. Üniversitelilerin midibüsü, ‘17.00- 07.00 saatleri arasında araç trafiğine kapalıdır’ tabelasını Ovit Dağı'nı geçerken olanlar oldu.

  İKİ YANINA ÇIĞ DÜŞTÜ

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/kurtarma_ekibi.jpgMidibüs, 2640 metre yükseklikteki Ovit Dağı Geçidi'ni geçtikten sonra saat 20.00 sıralarında Rize’nin İkizdere İlçesi Sivrikaya köyü yakınlarına geldiğinde, aracın hem önüne hem de arkasına çığ düştü. Yoğun tipinin devam etitği bölgede çığda mahsur kalan üniversiteliler durumu cep telefonuyla bildirdi.

  Rize ve Erzurum'dan karayolları ekipleriyle Sivil Savunma ekipleri midibüsün mahsu kaldığı İkizdere- İspir karayolunun 67'nci kilometresine sevk edildi. Kurtarma ekipleri yoğun tipi nedeniyle bölgeye gece boyu çabalarına karşın alaşamadı.

  MAHSUR KALANLARIN KİMLİKLERİ

  Ovit Dağı'nda mahsur kalan seyahat firmasına ait minibüste sürücü Hasan Aslan ve yardımcısı Semih Sayın ile 16 üniversiteli bulunuyor. Üniversitelilerin büyük bölümü İspir Meslek Yüksekokulu'nda okudukları belirtildi.

  Mahsur kalan üniversitelilerden 11'inin isimleri şöyle: Derya Korkmaz, Funda Şener, Deniz Hacıfazıloğlu, Yavuz Kapsız, Zafer Mutlu, Fatih Sultan Yılmaz, Yakup Erbaş, İsmet Yılmaz, İmdat Çetin, Hızır Deniz ve İsmail Kurcali.

  “ÜŞÜDÜK, ÇOK KORKUYORUZ”

  Mahsur kalan midibüste bulunan Erzurum Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğrencisi Funda Fener, telefonla babası Köksal Fener’le görüştü. Ovit Dağı’ndaki Karayolları Bakımevi’nde kurtarma çalışmalarını izleyen Köksal Fener, “Funda beni saat 03.00 sıralarında aradı. Daha sonra telefonuna ulaşamadım. En son görüştüğümüzde bana, çok soğuk olduğunu ve üşüdüklerini söyledi. ‘Çok korkuyoruz. Arabanın da mazotu bitti. Arabayı çalıştırıp ısıtamıyorlar. Donmak üzereyiz, bizi kurtarın’ diye yakındı” dedi.

  “AİLELER MAHKEMEYE VERSİN”

  Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı güzergahının her iki yanında geçidin gece 17.00 ve sabah 07.00 arasında ulaşıma kapalı olduğu yönünde Karayolları’nca konulan uyarı levhaları bulunduğunu belirterek, “Bu araçların gelmemeleri lazımdı. Bu millete, taşıdıkları insanlara, onların ailelerine yazık. Burada mağdur olan ailelerin ilgili seyahat firmasını mahkemeye vermesi lazım gelir diye düşünüyorum. Bunlar cezasız bırakılmamalı. Bu çocukların velileri ve kendileri bu işi takip etmeli. Hem can güvenliklerini tehlikeye atıyor, hem de bu kadar büyük masraflara neden oluyorlar” dedi.

  BAKAN DA OVİT DAĞI'NA GİDİYOR

  Havanın kararmasıyla bazı ekipler çalışmaların yönetildiği Ovit Dağı'ndaki Karayolları Şube Şefliği'ne döndü. Mahsur kalanların yakınları da burada endişeyi bekleyişi sürdürüyor. Mahsur kalanları havadan almak için bölgeye gönderilen ancak sis nedeniyle Ovit'e ulaşamayan helikopterlerden biri İkizdere'de bekletildi.

  Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım da çalışmaları yerinde izlemek için Anrkara'dan yola çıktı. Uçakla Trabzon'a gelecek olan Bakan Yıldırım'ın gece çalışmaların yürüttüğü Karayolları Şube Şefliği'nde olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı