YALOVA HABERLERİ

Çiftlikköy’de istihdam seferberliği

DHA
23.05.2017 - 11:04Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da Çiftlikköy Belediyesi’nin yürüttüğü “Çiftlikköy’de Yoksul ve İşsiz Dezavantajlıların İstihdam ve Entegrasyonlarının Güçlendirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Yalova Uygulama Oteli’ndeki toplantıya Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, SGK İl Müdürü Mehmet Salih Aydın, Yalova ve Çiftlikköy protokolünden isimler, kurs öğretmenleri ve kursiyerler katıldı. Toplantıda konuşan Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Çiftlikköy Belediyesi olarak Avrupa Birliği Fonlarını önemsediklerini ve belediyede sadece projelerle ilgilenen bir birimin aktif olarak çalışacağını dile getirdi.
Projenin tanıtım sunumunu gerçekleştiren Çiftlikköy Belediyesi AB Proje Koordinatörü Ayşe Sultan Yazıcı, “Projemizin temel amacı, Çiftlikköy’de ve Yalova’da yaşayan dezavantajlıların istihdam edilebilirliğin arttırılması, verilecek eğitimlerle işgücü piyasasına girişlerinin önündeki engellerin ortadan kaldırılması ve ayrımcılığın tüm biçimlerinin azaltılmasıdır” diye konuştu.

Proje kapsamındaki devam eden kurslardan çağrı merkezi elemanı kursu eğitmeni Burcu Önder’in kursla ilgili verdiği bilgilerin ardından, dijital fotoğrafçılık eğitimi kursiyerlerinden Sevda Ünlü kurs hakkındaki izlenimlerini aktardı. Ünlü, yaptığı konuşmada, eşiyle birlikte katıldığı kurstan memnun olduğunu dile getirerek, “Eğitim sürecinde öğrendiklerimizin bizlere katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hem sosyal anlamda arkadaşlık çevresi olarak, hem de fotoğrafçılık dalı adına son derece verimli bir kurs. Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

"İSTİHDAMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ"

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, proje kapsamında açılan kurslardan birbirinden farklı özelliklere sahip pek çok kişinin faydalanacağını ifade ederek, “Çiftlikköy’de istihdam da topyekün olmalı. Bunun önünde iki tane büyük engel var, sosyolojik ve psikolojik. Bu engellerin kalkması gerekiyor. Bunun için size inandırıcılığı yüksek olan, çalıştaylarınızla, projenizle, arkasında duranlarla ve en sonda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek sertifikalarla güçlendirilmiş projeler lazım ki, o engelleri kaldırmak mümkün olsun. O yüzden biz bu AB fonlarını ve projelerini önemsiyoruz ve bunların üzerine daha da gideceğiz. Çiftlikköy’de eksik olan şeyler var, toplumsal açıdan. Mesela derneklerimizin yerleri yok. Bana göre en büyük eksikliklerden bir tanesi proje üzerine çalışılacak güzel bir binamız yok. Gençlerimizin proje üzerine çalıştığı ve projelerin hayata geçirildiği bir yer yok. Bu AB fonları için bir proje binası getirelim. AB fonları, projeyle ilgilenen belediyenin bir kurumu olacak. Bunları yavaş yavaş yaparak, karşılıklarını alacağız” diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak da yaptığı konuşmada, belediye başkanı  Ali Murat Silpagar’a ve proje ekibine teşekkür etti.  Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut ise Çiftlikköy’ün TÜİK verilerine göre yıllık binde 44’lük nüfus artış hızıyla Türkiye ortalamasının üzerinde nüfusunun arttığına vurgu yaparak, “Önümüzdeki 5-10 yıllık perspektife baktığımız zaman, ilçe nüfusumuzun çok ciddi rakamlara ulaşacağı sonucuna varıyoruz. Bugün Çiftlikköy’de İran’dan, Irak’tan, Suriye’den, Afganistan’dan gelen misafirlerimiz var. Bu ailelerin çocuklarının topluma entegrasyonunu sağlamak için bizim yürüttüğümüz bir takım çalışmalar var. İşte bu bilimsel anlamda yapılan analizle, bu sorunların çözümüne katkı sağlanacağını düşünüyorum” dedi.

244 Bin Euro bütçeli projenin paydaşları arasında Yalova Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Mesleki Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi eş başvuran, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü iştirakçi olarak yer alıyor. Çiftlikköy Belediyesi’nin aldığı ilk AB Hibe Projesi olan projenin çalıştayı da geçtiğimiz haftalarda yapılmıştı. Proje kapsamında arıcılık, çağrı merkezi elemanı, hasta kabul işlemleri, dijital fotoğrafçılık, gemi kaynak teknikleri, gemi boru donatım, tekne ve yat bakım onarımı kursları devam ediyor. Kişisel gelişim, girişimcilik, koro çalışması, toplumsal yaşamda uyum ve bir arada yaşama eğitimi kursları ise yıl içinde farklı zamanlarda başlatılacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yalova haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yalova haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çiftlikköy’de istihdam seferberliği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı