NİĞDE HABERLERİ

Çiftlik Toplum Sağlığı Merkezi Dünya Kalp Günü Toplantısı Yaptı

IHA
09 Ekim 2015 - 16:06Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 16:07

Çiftlik Toplum Sağlığı Merkezi Dünya Kalk Günü toplantısı yaptı.

IHA

Çiftlik Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, Dünya Kalp Günü nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Yapılan bilgilendirme toplantısında, Kalp hastalıklarının giderek artış göstermesi ile birlikte koruyucu sağlık önlemlerinin değeri daha iyi anlaşılmaya başlandığını söyleyen Çiftlik Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Serkan Yalçın, “Günümüzde kalp sağlığının daha iyi anlaşılması, tanı yöntemlerindeki gelişmeler ve tedavi edici modellerdeki ilerlemelere rağmen dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Hipertansiyon, kolesterol, obezite, şeker hastalığı ve sigara kullanımı kalp sağlığını tehdit eden unsurlar arasında yer almaktadır. Sigara kullanımı, kalp hastalıklarına, inmeye(felç),akciğer hastalıklarına ve çeşitli kanserlere neden olmaktadır.
Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozukluğu ile ilgili sorunların üzerinde durulmalı; kan şekeri, kolesterol ve kan basıncı gibi değerlerin belirli seviyelerde tutulmasına dikkat edilmelidir” dedi.
Yalçın, “Sağlıklı beslenme, hazır gıdalar yerine taze besinlerin tercih edilmesi, aşırı tuz kullanımının önüne geçilmesi, düzenli sağlık kontrolleri, kan değerlerine dikkat edilmesi kalp sağlığını koruma tedbirleri arasındadır. Ayrıca hayata karşı iyimser olmak, aile ve çevre ile kaliteli zaman geçirmek, uyku düzenini kontrol altında tutmak da önemlidir" ifadesinde bulunarak, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"Sağlıklı bir yaşam için spor şarttır. Sporu yaşamımızın bir parçası haline getirebilmemizin ön koşulu sağlıklı bir kalbe sahip olmaktır.35 yaş üstü kişilerin spor yapmaya başlamadan önce kardiyak yönden değerlendirilmesi gerekir. Fizik muayene, EKG(Elektrokardiyografi),gerekli ise ekokardiyografi ve egzersiz testleri yapılır. Bu Kalp Sağlığınızı Korumak İçin:Sağlıklı beslenin,aktif olun ve kalp sağlığınızı kontrol altına alın, tütüne ‘’HAYIR’’ deyin, alkol tüketimini sınırlayın, sağlıklı vücut ağırlığınız koruyun, kan basıncınız kontrol altında tutun, kan değerleri ölçümünüzü düzenli olarak yaptırın. Kalp ve damar Hastalıkları ile mücadele etmenin önemini vurgulamak için, kişiler bu hastalıklara karşı uyarmak, kalp sağlığını koruma konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek ve kalp sağlığına dikkat etmek amacıyla 29 Eylül ile 6 Ekim arasında kalp sağlığı haftası bu günlerde kutlanmaktadır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Çiftlik Toplum Sağlığı Merkezi Dünya Kalp Günü Toplantısı Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftlik Toplum Sağlığı Merkezi Dünya Kalp Günü Toplantısı Yaptı haberi güncellenecektir.

  NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Temmuz 2017, Cuma
  • İmsak
   03:29
  • Guneş
   05:28
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı