Çiftliğinin bahçesinden organik gıda ve kozmetik şirketi çıkardı

Hürriyet Haber
25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cem Boyner’in kız kardeşi Neylan Dinler eşi Semih Dinler ile emekliliğinde meşgale olsun diye Göcek Gökovacık Köyü’ndü aldığı çiftlikte kendileri için organik gıda üretmeye başladı.

Çok beğenilinen zeytinyağı gibi ürünleri eşe-dosta, bazı restoranlara verirken kendilerini bir anda organiz gıdanın yanında organik kozmetik üretimi yaparken bulduklarını belirten Neylan Dinler, “Ben Beymen’de deri bölümünün başındaydım. Kişisel gelişim, yoga, meditasyon derken emeklilik meşgalesi olarak başladığımız bir uğraş yeni bir profesyonel girişime dönüştü. Özellikle iş kozmetik üretimine gelince ve çok uzun sürünce biraz düşündüğüm oldu” dedi.
2.5 milyon dolar yatırım
Semih Dinler de yelkenli gemi üretimi yaparken 11 yıl önce Göcek’te aldıkları evin civarında zeytinyağı üretmeye başladıklarını belirterek, “Neylan aroma terapiye meraklıdır. Uçucu yağlar, taşıyıcı yağlar derken bir yıl sonra 55 çeşit yağa ulaştık. Ürettiklerimizin kozmetiğin hammaddesi olduğunu görüp, kozmetik işine girdik. Gaziosmanpaşa’da üretim yapacağımız bir bina satın aldık. Bugüne kadar 2.5 milyon dolar yatırım yaptık” diye konuştu.
Semih Dinler, Sağlık Tekstil Gıda Yatırımı A.Ş.’nin (STG) Türkiye’nin hammaddesinden formülüne, üretiminden ambalajına tüm süreçleri için organik sertifikasına sahip ilk işletmesi olduğunu belirterek şunları aktardı: “Fransız ECOCERT’ten sertifika aldık. Yakatarla ile organik gıda ürünleri, Rare Blossom ile de organik kozmetik ürünleri geliştirdirk. Rare Blossom’da 32 çeşide ulaştık. Kimyasal katkı olmadan koruyucu krem üretmeyi başladık. 10 faktöre kadar ulaştık.  Her iki marka da bazı Beymen ve Boyner mağazalarında satılıyor. Fiyatlar gıdada 47-60 TL, kozmetikde ise 15-210 TL arasında değişiyor. 45 çalışanımız var. Afyon, Çanakkale, Isparta, Ordu, Kars, Samsun gibi çok farklı illerden Bilinç değil yaptığımız işe saygı bizi bu noktaya getirdi.”
Avrupa’ya açılıyor
Avrupa’nın organik piyasasının yüzde 35’ini Türkiye’nin karşıladığını belirten Semih Dinler, “Almanya, Fransa, İsviçre ve Avuztralya en çok organikle ilgilenen lükeler. 2010 yılında yurtdışına açılmayı hedefliyoruz. Almanya, Avusturya ve İsviçre ilk hedef. Bu üç ülkeye aynı dağıtım kanalıyla ulaşılabiliyor çünrkü” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı