GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Çiftliğinde Müze Oluşturdu

IHA
01.09.2015 - 13:52Son Güncelleme :

GÜMÜŞHANE’NİN KÖSE İLÇESİNDE ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI OLAN TORNACI ERSOY MERAL, 20 YILDIR BİRİKTİRDİĞİ ANTİKA EŞYALARI İLÇE MERKEZİNE 4 KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ DÖRTYOL MEVKİ ÜZERİNDE KURDUĞU MİNİ ÇİFTLİĞİNDE ‘KOLEKSİYON ODASI’ OLUŞTURARAK SERGİLEMEYE BAŞLADI.

IHA

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı olan tornacı Ersoy Meral, 20 yıldır biriktirdiği antika eşyaları ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktaki dörtyol mevki üzerinde kurduğu mini çiftliğinde ‘koleksiyon odası’ oluşturarak sergilemeye başladı.
Köse’de torna işiyle uğraşan Meral, 20 yıl boyunca Köse’den, Kelkit’ten, Gümüşhane’den, çevre illerden ve internet üzerinden antika saatler, bıçaklar, kılıçlar, gaz lambaları, hamam tasları, radyolar, ibrikler, fotoğraf makineleri, eğerler ve tarım araçları ve çeşitli objeleri topladıktan sonra mini çiftliğindeki odada sergilemeye başladı.
Çeşitli illerden topladığı yaklaşık 500 eşyaya gözü gibi baktığını ve odasında sergilediği eşyayı görmek için gelenler olduğunu kaydeden Meral, “Dededen kalma ufak tefek malzemelerle başladım ben işe. Antika toplamak benim için hobi haline geldi. Atadan dededen, babadan kalma eşyaları bir araya topladıktan sonra çevre köylere giderek eski malzemeleri toplamaya başladım. Antika topladığımı bilen arkadaşlarım da bana eski eşyasını getiriyor. Türkiye’nin her ilinden eski eşya almışımdır. Topladığım eşyanın her birine gözüm gibi bakıyorum. Mini Çiftliğimde ayrıca kanatlı hayvanlarım var. Onları da gören arkadaşlarım ve misafirlerim çok beğeniyor. İl içinden ve il dışından gelen misafirlerim görüntü çekip internette paylaşıyor. Herkes beğeniyor topladıklarımı" dedi.
Bu işlere devam edebilmesi ve oluşturduğu koleksiyon odasını daha geniş bir hale getirmek ve malzeme çeşidini artırmanın maddi anlamda yük getirdiğini dile getiren Meral, “Bu işleri severek yapıyorum. İlimizi ve ilçemizi tanıtmak adına, yerli veya yabancı turist getirebilmek adına üzerime düşen ne ise onu yapacağım. Ama bu tür antikaları toplamak maddi olarak yük getiriyor bana. Elinde bu tür eşyaları olan vatandaşlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Elindeki malzemeleri getirmeleri halinde turizm açısından önemli gördüğüm bu odamı daha da genişletebiliriz. İlimiz ve İlçemiz açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Çiftliğinde Müze Oluşturdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 13 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiftliğinde Müze Oluşturdu haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ
  GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:07
  • Öğle
   12:19
  • İkindi
   14:52
  • Akşam
   17:09
  • Yatsı
   18:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı